Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Mówić więcej niż Woody Allen

Spektakl "Mamy siebie, tylko siebie" w wykonaniu dwóch tancerek, w tym jednej niepełnosprawnej fizycznie, przedstawienie inspirowane życiem poznańskiej Żydówki, Firy Mełamedzon i wystawa przedstawiciela nurtu art brut, Henryka Żarskiego. To główne propozycje drugiej edycji Innego Festiwalu, który rozpocznie się 4 listopada.

. - grafika artykułu
"Mamy siebie, tylko siebie". Fot. mat. organizatorów

Organizatorem startującego w najbliższy wtorek festiwalu jest Fundacja Barak Kultury, którą poznaniacy mogli poznać m.in. dzięki festiwalowi Inwazja Barbarzyńców. Obie imprezy na różne sposoby dotykają odmienności, jednak głównym celem zbliżającego się Innego Festiwalu jest zapewnienie wszystkim poznaniakom równego dostępu do kultury. - Cel i formuła tegorocznej edycji trochę się zmieniła. W ubiegłym roku nacisk kładliśmy na integrację ludzi niepełnosprawnych ze zdrowymi. Teraz zależy nam na tym, żeby festiwal był po prostu dostosowany do ludzi z różnymi dysfunkcjami. Natomiast tematy poruszane w trakcie projektu są bardzo różne, podobnie jak to ma miejsce na Warszawskim Tygodniu Kultury Bez Barier - tłumaczy Ela Pabich z Baraku Kultury. I dodaje, że takich festiwali w Poznaniu jest bardzo mało. - A my chcemy podzielić się kulturą. Podczas pracy nad festiwalem ktoś powiedział, że więcej niż Woody Allen mówi tylko Woody Allen z audiodeskrypcją! To nam się spodobało - zaznacza.

Wspomniany artysta będzie bohaterem Innego Festiwalu. Już we wtorek, 4 listopada o g. 17 Kino Muza zaprezentuje film w jego reżyserii pt. "Co nas kręci, co nas podnieca" z 2009 roku. Charyzmatyczny twórca opowiada w nim o poszukiwaniu miłości oraz roli przypadku w życiu każdego z nas. Komedia otrzymała owacje na stojąco podczas pokazu w Cannes oraz została określona przez tygodnik "Time" "najpogodniejszym filmem roku". Będzie to pierwsza projekcja dzieła Allena z audiodeskrypcją, jaka odbędzie się w Poznaniu. W trakcie seansu wyświetlane będą także napisy dla niesłyszących widzów.

W środę o g. 19 w Tłustej Languście zostanie pokazany spektakl "Mamy siebie, tylko siebie" Teatru Tańca Fleks Step, po którym odbędzie się także spotkanie z jego autorkami: Ewą Sobiak i Justyną Dudą. Ta teatralna opowieść została oparta na osobistych doświadczeniach artystek, a koncentruje się wokół tematu samotności, piękna oraz poczucia inności. Oba wydarzenia będą tłumaczone na język migowy. - To niezwykła propozycja. Spektakl powstał w wyniku spotkania dwóch tancerek, w tym jednej niepełnosprawnej fizycznie - mówi Ela Pabich.

Wśród propozycji jest także wystawa Henryka Żarskiego - "Wilk, pies i owca cała", którą od czwartku, 6 listopada będzie można oglądać w Galerii Tak przy ulicy Mielżyńskiego. Henryk Żarski jest reprezentantem brud art, jego prace znajdują się w kolekcji Jeana Dubuffeta - Collection de L'Art Brut w Lozannie. W trakcie wernisażu będzie można poznać malarza. Jeśli ktoś zabierze ze sobą instrument, będzie miał okazję wziąć udział w spontanicznej sesji muzycznej.

Na koniec poznańskiej odsłony festiwalu (6 listopada o g. 19) zaplanowano pokaz spektaklu "Toast" Teatru Ba-Q. Główną bohaterką sztuki jest Fira, która powraca do młodzieńczych wspomnień, płynąc statkiem do Jerozolimy... Spektakl dostosowany jest dla osób niewidomych i słabowidzących, oraz będzie tłumaczony na język migowy.

Oprócz tego, wzorem ubiegłorocznej edycji, odbędą się także warsztaty. A wśród nich: "Znajdź w sobie Innego", których celem jest wzmacnianie empatii dla opiekunów osób niepełnosprawnych; "Podróż" - zajęcia muzyczno-teatralne oparte na metodzie improwizacji, oraz "Poprowadź mnie", które przygotowują do roli przewodnika osób niewidomych. Zajęcia odbędą się w Poznaniu, ale również w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie festiwal przeniesie się 7 listopada oraz w Czarnkowie, dzień później. W tych miastach również zostanie zaprezentowany spektakl "Toast".

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Inny Festiwal
  • 4-8.11
  • wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
  • część miejsc jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnością, w pozostałych przypadkach osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą liczyć na wsparcie asystentów