Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Muzyka z komnat i salonów

Wielkopolscy melomani zdążyli się już stęsknić za muzyką kameralną. Odkąd w 2010 r. po raz pierwszy w kulturalnym kalendarium Poznania pojawił się festiwal Q'arto Mondi, apetyty publiczności, które rosną w miarę jedzenia, z roku na rok zmieniły się wręcz w wilczy głód. I dobrze!

. - grafika artykułu
Vogler Quartett, fot. materiały organizatorów

Dobrze, bo wygląda na to, że podczas szóstej edycji Q'arto Mondi nie zabraknie tego, do czego organizatorzy, Meccore String Quartet, zdążyli nas już przyzwyczaić. Szykują się poważne wydarzenia artystyczne i niespodzianki nieco lżejszego kalibru. Będą znakomici, uznani goście i świetne zespoły, o których istnieniu mogliśmy nie mieć pojęcia. I nie mielibyśmy nadal, gdyby nie festiwal. Bo pomysł spotkań kwartetów to strzał w dziesiątkę i prawdziwe święto kameralistyki!

Polscy wiolonczeliści i kwartety z Niemiec

Festiwal potrwa osiem dni i, jak co roku, każdy z nich wypełni muzyka jednego z zaproszonych kwartetów. Meccore usłyszymy trzykrotnie, w tym podczas inauguracji festiwalu, w zróżnicowanym repertuarze - od Mozarta przez Laksa po Beethovena. Oprócz poznańskich muzyków rodzimą tradycję kwartetową będzie reprezentować Polish Cello Quartet, składający się z czterech znakomitych wiolonczelistów. Polish Cello od momentu powstania w 2011 r. zdążył wystąpić na międzynarodowych festiwalach muzycznych, takich jak Wratislavia Cantans, Jazztopad i Schiermonnikoog Chamber Music Festival. W Poznaniu zagrają m.in. Kwartet wiolonczelowy Matza oraz Balladę i Rapsodię na kwartet wiolonczel Wiłkomirskiego.

Świetnie zapowiada się też występ niemieckiego zespołu Vogler Quartett, wyróżniającego się wieloletnim doświadczeniem we wspólnej pracy (aż 30 lat w niezmienionym składzie!). Goście zza Odry zaprezentują repertuar klasycystyczny i romantyczny, m.in. Kwartet smyczkowy nr 2 d-moll Smetany. Finał festiwalu będzie natomiast należeć do Fauré Quartett, którego artystyczny dorobek starczyłby jeszcze kilku zespołom. Wystarczy powiedzieć, że wydali aż dziesięć płyt z kompozycjami tak różnymi jak dzieła Mozarta i popsongs. W wykonaniu niemieckich artystów usłyszymy utwory Mahlera, Straussa i Brahmsa.

Nie tylko koncerty

Propozycją, która wesprze edukacyjny aspekt festiwalu, będą warsztaty prowadzone przez Natashę Prischepenko - jedną z najwybitniejszych współczesnych skrzypaczek, występującą zarówno jako solistka, jak i kameralistka. Zajęcia są adresowane nie tylko do skrzypków, a nawet nie tylko do instrumentalistów. Zaciekawią także melomanów, dla których skrzypcowe masterclass to szansa zobaczenia pracy muzyka "od kuchni". To nie wszystko! Meccore pomyśleli także o tych, którzy... nie dotrą na koncerty! Dla publiczności, która się spóźniła albo niespodziewanie zachorowała, przewidziano transmisję imprez na stronie internetowej. Czy organizatorzy mogli się zdobyć na większą zapobiegliwość?

Agata Szulc-Woźniak

  • VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Q'arto Mondi
  • 19-26.04