Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Fabuła nie tworzy się sama

Cieszący się dużym uznaniem, organizowany przez CK Zamek Poznań Poetów zyskuje młodszego brata, który rodzi się właśnie na naszych oczach. Przywitajmy Festiwal Fabuły!

. - grafika artykułu
Festiwal Fabuły 15-18.10

Chociaż statystyki w tym temacie wypadają dosyć ponuro, coraz więcej z nas regularnie zagłębia się, a nawet uzależnia od czytania książek i aspektów z tym związanych. Duże zainteresowanie wzbudzają fora i grupy internetowe, mnożymy listy stu tytułów, które trzeba przeczytać; lubimy nie tylko czytać książki, ale także rozmawiać o nich i o samym procesie czytania. - Potrzeba snucia i słuchania opowieści jest jedną z naszych podstawowych i oczywistych potrzeb, a literatura spełnia ją pierwsza i najpełniej. I to niezależnie od formy: prozy, poezji, dramatu czy scenariusza - mówi Marcin Jaworski, kurator Festiwalu Fabuły.
Dla zaspokojenia tych potrzeb u poznaniaków, powstaje więc Festiwal Fabuły, którego pierwsza edycja rozpocznie się 15 października w Centrum Kultury Zamek. - Po prostu, by posłuchać dobrych opowieści i spotkać się z wybitnymi twórcami - wyjaśnia Jaworski. - A przy okazji zapytać, co, dlaczego i jak sobie opowiadamy. Z czego czerpiemy przyjemność, nadzieję, pocieszenie, a co nas denerwuje, odrzuca, nudzi - dodaje.

Przepis na fabułę

Festiwal Fabuły to przede wszystkim spotkania z autorami - poetami i prozaikami polskimi, autorami krótkich opowiadań i długich powieści. Zapraszają do rozmów zarówno swoich czytelników, jak i tych, którzy zupełnie ich nazwisk nie kojarzą, ale tak samo fascynują się procesem powstawania historii, tworzenia postaci i ich życia ze słów.
- To są osoby, które opowiadają zajmujące historie - przedstawia gości Joanna Przygońska z CK Zamek, współautorka wydarzenia. Porozmawiamy więc między innymi z Andrzejem Stasiukiem, Darkiem Foksem czy Wojciechem Kuczokiem. I jak na Festiwal Fabuły przystało, spotkania na pewno nie będą nudne, a zajmujące, pełne treści i zwieńczone (nieoczywistą być może) puentą. O swoje i nieswoje utwory wypytamy także Beatę Chomątowską, Zygmunta Miłoszewskiego i Ziemowita Szczerka.

Wątki poboczne

Na dobry początek działalności festiwalu organizatorzy upodobali sobie gatunek powieści kryminalnej - kilka wydarzeń wiąże się z tą właśnie kategorią. Będzie to m.in. warsztat o warsztacie pisarskim "Twórcy kryminałów jako uwodziciele" prowadzony przez Dariusza Nowackiego. Jednym z elementów festiwalu ma być też Nocne Czytanie, podczas którego w późnowieczornej atmosferze zamkowego strychu fragmenty swoich utworów przybliżą Michał Witkowski i Janusz Rudnicki.
Fabuła to oczywiście nie tylko książki. Na festiwalu nie zabraknie więc także bardzo bliskiego powieściom i równie nierozłącznego z fabułą gatunku. Mowa naturalnie o filmie. W Nowym Kinie Pałacowym odbędzie się przedpremierowy pokaz dramatu psychologicznego "Zbliżenia" w reżyserii Magdy Piekorz do scenariusza Wojciecha Kuczoka, a po projekcji planowane jest spotkanie z autorem. Pociągnięty zostanie także wątek kryminalny, który mocno związał się z pierwszą edycją festiwalu. "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię" w reżyserii Janusza Majewskiego to ekranizacja powieści Krzysztofa Kąkolewskiego z 1969 roku, nagrodzonej w konkursie ogłoszonym przez Komendę Główną MO. Głównym bohaterem filmu, określonego w recenzjach mianem wzorowego kryminału, jest Kapitan MO grany przez chwalonego za tę rolę Zygmunta Hübnera.

Dla małych i dużych

Przy tworzeniu festiwali w naszym mieście coraz częstsza staje się piękna praktyka odsłonięcia rąbka tajemnicy w formie przystępnej dla dzieci. Również i tym razem przygotowano specjalne wydarzenia dla najmłodszych. W ramach Fabuły dla dzieci będą miały miejsce warsztaty plastyczne z "Atlasem wysp odległych" Judith Schalansky, która chce udowodnić, że atlas geograficzny to najbardziej poetycka z książek. Przewidziany jest także pokaz filmu przygodowego z lat 80 "Przyjaciel wesołego diabła" w reżyserii Jerzego Łukaszewicza, powstały na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego. Dziecięca strefa festiwalu wypełni sobotnie przedpołudnie.
Ostatniego dna festiwalu zostanie także rozstrzygnięty konkurs literacki na opowiadanie kryminalne "Poznań Zły". Akcja pisanych w wakacje, niepublikowanych dotąd tekstów, musi bezwarunkowo rozgrywać się w naszym mieście - historycznym, współczesnym lub też Poznaniu przyszłości. Zwycięzców ogłosi lubujące się w tym gatunku powieściowym jury - Joanna Jodełka, Eliza Szybowicz oraz idealnie nadający się do tej roli Piotr Bojarski, który akcję pisanych przez siebie retro kryminałów najchętniej umieszcza w międzywojennym Poznaniu. Obok nagrody pieniężnej laureaci mogą liczyć na przedruk zwycięskich tekstów w poznańskim wydaniu "Gazety Wyborczej".

Magdalena Lubocka

  • Festiwal Fabuły
  • 15-18.10, CK Zamek
  • na spotkania z pisarzami - wstęp wolny, na seanse obowiązują bilety, a na warsztaty - zapisy mailowe i bezpłatne wejściówki dostępne w kasie CK Zamek

Harmonogram spotkań z pisarzami:
15.10 g.18, Scena Nowa: Darek Foks
16.10 g.17, Sala Wielka: Janusz Rudnicki i Wojciech Kuczok
16.10 g.19, Sala Wielka: Michał Witkowski
17.10 g.17, Sala Wielka: Ziemowit Szczerek
17.10 g.19, Sala Wielka: Zygmunt Miłoszewski
18.10 g.16, Sala Wielka: Beata Chomątowska
18.10 g.18, Sala Wielka: Andrzej Stasiuk