Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Jak zrozumieć operę?

Choć dotyczy sprecyzowanego gatunku, już w pierwszej edycji wychodzi szerzej, wielowymiarowo prezentując postać Karola Szymanowskiego. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć, poznać i pokochać królową sztuk - operę! Festiwal Opera Know-how startuje 5 września.

. - grafika artykułu
Fotografia ze spektaklu "Pieśń o nocy". Fot. E. Piguła

Jeśli ktoś drogą prostych skojarzeń spodziewa się uroczystej inauguracji festiwalu w zabytkowym obiekcie pod Pegazem, może go zdziwić zarówno miejsce, jak i forma tego wydarzenia. Co prawda organizatorzy w samym opisie stawiają śliskie "pytanie dotyczące (de)konstrukcji" muzycznej przestrzeni, niemniej jednak otwierający festiwal happening pod nazwą Rozdźwięki odbędzie się w miejscu dla słuchacza niezobowiązującym - Galerii MM. O g. 17 Pieśń Roksany w niespodziewanym wydaniu na start - co dalej? O g. 19 w Nowym Kinie Pałacowym CK Zamek pokazana zostanie w całości opera Król Roger Szymanowskiego, z której owa słynna Pieśń Roksany pochodzi. Zaraz po niej możemy liczyć na wyjaśnienia - zarówno dzieło, jak i głośna reżyseria Mariusza Trelińskiego z 2007 roku zostaną omówione w dyskusji przez zaproszonych gości.

Kolejne przedpołudnie, w sobotę, dedykowane jest twórczemu rozwojowi. I nieważne, czy masz 8, 15 czy 67 lat - mnogość warsztatów odbywających się w okolicach Św. Marcina zaplanowana jest w taki sposób, by każdy mógł na chwilę oswobodzić swoją kreatywność. Warsztat ruchowy dla najmłodszych, aktorski i DJ-ski dla nastolatków czy wreszcie - najważniejszy, stanowiący tak naprawdę sedno całego festiwalu - warsztat twórczego słuchania muzyki. Tych, których kreatywność rozsadza od środka i samo słuchanie muzyki ich nie zaspokaja, może zainteresować oparta na pieśniach kurpiowskich nauka śpiewu białego, prowadzona przez Malwinę Paszek. Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy mailowe. Co jeszcze? O mnie i o Tobie - o współczesnym widzu operowym. O moich oczekiwaniach i Twoich przyzwyczajeniach będzie dyskusja Spotted: Opera. Widz pilnie poszukiwany w Republice Sztuki Tłusta Langusta. Możemy także pogawędzić o Szymanowskim - na pełnym luzie, bez dat i faktografii, za to z anegdotą przy kawie w Klubie Czytelnia. Pełni inspiracji i ochoty na wchłanianie dźwięków po udziale w warsztatach, mamy sporo opcji do wyboru. Może zachęci nas solowa gitara elektryczna Wojtka Świecy w surowej akustyce kościoła na Fredry? Może wolimy ostrożne "dawkowanie" Szymanowskiego - na przykład w postaci piętnastominutowych koncertów kameralnych na podwórkach kamienic? Albo zechcemy odkryć Głosy miejskich zakamarków - na podziemnym parkingu, w prywatnym mieszkaniu przy ul. Kościuszki i jeszcze kilku innych, ożywionych przez muzyków przestrzeniach?

Program niedzieli najbardziej zbliża się do samej sztuki operowej. Odbędą się m.in.: mistrzowski kurs wokalny z Iwoną Hossą, spotkanie z reżyserem Ranem Arthurem Braunem, a także spektakle - Pomiędzy dla dzieci, o g. 14 w Sali pod Zegarem w CK Zamek, oraz plenerowa wersja Pieśni o nocy w reżyserii Zuzanny Głowackiej, o g. 21 przy fontannie na placu Wolności.

Magdalena Lubocka

  • Festiwal Opera Know-how
  • 5-7.09
  • Więcej na www. operaknowhow.pl