Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Tydzień na peryferiach Skandynawii

Kim są Saamowie i jak smakuje lussekatter? Dowiecie się, biorąc udział w kolejnej odsłonie festiwalu Pora na Skandynawię.

. - grafika artykułu
"Chłopiec z Grenlandii" (1956). Fot. mat. org.

Pora na Skandynawię, czyli tydzień wypełniony projekcjami filmowymi, wykładami, spotkaniami i warsztatami, to wydarzenie mające przybliżyć dorosłym i dzieciom kulturę regionu nordyckiego. Tym razem uczestnicy udadzą się w kulturalną podróż na Grenlandię, Wyspy Owcze i do Laponii.

Absurdalny żart i wilkołacze sny

Wśród propozycji filmowych znalazły się takie pozycje jak m.in. horror "Wilkołacze sny" w reżyserii Jonasa Alexandra Arnby, który właśnie wszedł na ekrany polskich kin; obraz z 1956 roku "Chłopiec z Grenlandii" w reżyserii Erika Ballinga, twórcy serii filmów o gangu Olsena; czy islandzka komedia "O koniach i ludziach" w reżyserii Benedikta Erlingssona. "»O koniach i ludziach« ogląda się jak coś z pogranicza absurdalnego żartu i antropologicznego traktatu. Łatwo przejść obojętnie obok tej dziwacznej hybrydy, wrzucić ją do jednego worka z arthouse'owymi opowieściami o dziadkach strugających ziemniaki i rąbiących drwa na prowincji. To jednak spory błąd, bo Erlingsson - świetny stylista i doskonały narrator - wie, jak wynagrodzić nasze ryzyko« - pisze w recenzji filmu, Michał Walkiewicz z portalu Filmweb.

W ramach Skandynawskiego Klubu Krótkiego Kina zobaczymy natomiast krótkometrażowe filmy z Wysp Owczych. Oprócz tego organizatorzy zapraszają 11 marca na wieczór ze szwedzkim kinem dokumentalnym, a 13 marca - z kinem fererskim. "Wieczór filmowy u Larsów" z kolei, czyli 99 minut z dziełem Stiana Kristiansena pt. "Człowiek, który pokochał Yngvego", zaprezentowany zostanie - uwaga! - w restauracji Lars, Lars & Lars (ul. Wojskowa 4), gdzie odbędą się także warsztaty kulinarne.

Mity i saamskie opowieści

Oprócz tego w programie są również: spotkanie z Marcinem Michalskim, który opowie o tym, jak eksplorować Wyspy Owcze; wystawa przeznaczona tylko dla osób dorosłych - "Mitologia grenlandzka", którą można oglądać w Sali Prób w Zamku oraz wykłady badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego. Agata Lubowicka opowie o tym, jak Grenlandczycy widzą samych siebie oraz jak inni ich widzą na srebrnym ekranie, Sebastian Jakub Konefał zajmie stanowisko wobec islandzkiego kina, które rozdarte jest pomiędzy tradycją a (po)nowoczesnością, a prof. Maria Sibińska zainteresuje zebranych "Saamskimi opowieściami Johana Turiego".

Mała Skandynawia

Wydarzeniu Pora na Skandynawię towarzyszyć będą również spotkania z literaturą. Skandynawskie stoliki książkowe pojawią się w księgarniach: Bookowski w Zamku, Tristero w Cichej Kunie oraz Skład Kulturalny w Galerii MM. Wiele z eksponowanych pozycji z pewnością przeznaczonych będzie dla dzieci. I jeśli o nich mowa, to warto wspomnieć również o warsztatach skierowanych dla najmłodszych, które odbędą się w Bawialni oraz o skandynawskich porankach, które zostały przygotowane specjalnie dla nich. W niedzielę, 8 marca w Nowym Kinie Pałacowym odbędzie się projekcja filmu "Pigwy, Płomyk i Wacik", a 15 marca "Polowanie na Ptaki".

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Pora na Skandynawię 2015 - Peryferia: Grenlandia, Wyspy Owcze, Laponia
  • CK Zamek
  • 8-16.03