Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Krótkie kino jutra

Najlepsze filmy krótkometrażowe ze świata zobaczymy w środę w kinie Rialto. Projekcje w ramach Future Shorts Festival rozpoczną się o g. 20. 

. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Future Shorts to jeden z największych festiwali filmów krótkometrażowych na świecie. Odbywa się w cyklu sezonowym (4 pokazy rocznie), a każda jego edycja gromadzi niemalże 50-tysięczną widownię. Pokazy odbywają się na 6 kontynentach, w 90 krajach i ponad 300 miastach.

W Polsce Future Shorts odbywa się od 2007 roku dzięki zaangażowaniu poznańskiej Fundacji Edukacji Artystycznej Ad Arte. - Na programy kolejnych odsłon składają się najważniejsze światowe produkcje; filmy fabularne, dokumenty i animacje. W ten sposób powstają unikatowe zestawy, z których publiczność na całym świecie wybiera zwycięski tytuł - wyjaśnia Emilia Mazik, koordynatorka pokazów Future Shorts w Polsce.

Przekroczyć granice wyobraźni

Zdaniem organizatorów, powracającym motywem we wszystkich filmach - a tych podczas zimowej odsłony festiwalu zaprezentowanych zostanie aż dziewięć - jest przekraczanie granic wyobraźni. - Spróbujemy tego, co niemożliwe. Będziemy surfować na dachach pociągów; dowiemy się, czy możliwe jest zniknięcie bez pozostawienia po sobie śladu; zgłębimy tajniki ludzkiej podświadomości; stworzymy na nowo utracone wspomnienia; będziemy "oglądać" muzykę, a nawet - uwierzymy w magię sztuczek magika - amatora, który wciąż mieszka ze swoimi rodzicami - czytamy o projekcie.

Wszystkie proponowane filmy gościły na najważniejszych festiwalach filmowych m.in. w Nowym Jorku, Cannes oraz San Sebastian, gdzie zostały przychylnie przyjęte zarówno przez jury, jak i widzów.

Poznańska publiczność zobaczy m.in. komedię "Zamiast abrakadabra" oraz dokument w reżyserii Marco Casino z Republiki Południowej Afryki "Staff riding". Tytuł filmu w tamtejszym slangu określa ekstremalną jazdę pociągiem, czyli zjawisko popularne w jednym z miast RPA, które odegrało kluczową rolę w historii walki z apartheidem. Dziś jednak miejsce to zmaga się z problemem przemocy, ubóstwa, narkomanii oraz plagą AIDS.

Oprócz tego zaprezentowane zostaną także: szwajcarski dramat "W sierpniu" w reżyserii Jenna Hasse; japońska animacja-teledysk pt. "Rainfall - My Panda Shall Fly", która jest efektem współpracy urodzonego w Japonii nowojorskiego artysty audiowizualnego Yoshihide Sodeoka oraz My Panda Shall Fly, czyli Surenema Seneviratne; psychodeliczny teledysk - "Timber Timbre - Beat The Drum Slowly"w reżyserii multiinstrumentalisty i ilustratora Chada Vangaalena, który promuje płytę "Hot Dreams" kanadyjskiego zespołu Timber Timbre, oraz "Podświadome hasło". Ten film z kolei opowiada o mężczyźnie, który wykorzystuje fakt, iż zapomniał czyjegoś imienia, do uwolnienia własnej podświadomości.

Warto wierzyć w swoje marzenia

Na tym jednak nie koniec atrakcji, ponieważ wśród festiwalowych propozycji są jeszcze: eksperymentalny film "Light Motif", w którym wykorzystana została technika gry komputerowej; krótki dokument w reżyserii Ciaran Cassidy, "Ostatnie dni Petera Bermanna" - historia człowieka, który przybywa do Sligo Town i w trakcie swych ostatnich trzech dni życia, robi wszystko, by nikt nigdy nie odkrył kim naprawdę jest, oraz film zatytułowany "Myślę, że tak właśnie mogło wyglądać nagranie", który jest próbą rekonstrukcji utraconego nagrania wideo - pamiątki z ostatnich dni spędzonych z matką. - Szczególnie polecam uwadze widzów ostatni film zestawu ["Zamiast abrakadabra" - przyp. red.] - nominowany do Oskara, zabawny krótki film fabularny, który w bezpretensjonalny sposób opowiada historię młodego Szweda, marzącego o karierze magika - zachęca Emilia Mazik. - Uważam, że to perełka, mimo iż film ma tak na prawdę bardzo prosty przekaz -  że warto wierzyć w swoje marzenia -  mówi.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Future Shorts Festival - Zima 2015
  • Kino Rialto
  • 21.01, g. 20 (bilety wyprzedane)
  • dodatkowy pokaz: 25.02, g. 21, bilety: 12/15 zł