Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Folklor jest w nas. Sierpień pod znakiem kultury ludowej

Barwne stroje, radosne korowody, żywiołowy taniec... Czy jest wśród nas ktoś, kogo folklor "nie kręci"?

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

W sierpniu na ulicach Poznania znów zrobi się kolorowo, a być może nawet ziemia zadrży od tanecznych przytupów. 11 sierpnia rozpoczyna się XIV Światowy Przegląd Folkloru Integracje - dedykowany szczególnie tym, któ­rym kultura ludowa kojarzy się tylko z Cepelią.

- Integracje to nie tylko koncerty, to ukaza­nie folkloru jako stałego elementu nas, naszej historii i tradycji. Stąd w programie kolorowe przemarsze, warsztaty dla najmłodszych przed każdym koncertem, konkurs plastyczny, nauka tańca podczas Festiwalu Dobrego Smaku. To również niepowtarzalna okazja do zapoznania się z inną, często bardzo odległą dla nas kulturą, w tym roku japońską, meksykańską oraz cypryj­ską - zapowiada Małgorzata Fraszewska, dyrek­tor biura organizacyjnego festiwalu.

Integracje promieniują

Przyjadą do Poznania m.in. dwa zespoły z bar­dzo odległych od Polski (geograficznie i kultu­rowo) krajów: z Meksyku i Japonii. Oprócz nich będziemy gościć grupy z Węgier, Ukrainy, Cypru Tureckiego i jak zawsze - zespoły z Polski. W roli gospodarza wystąpi Zespół Tańca Ludowego "Poznań", działający przy poznańskiej AWF. Pol­skę reprezentować będzie także Studencki Zespół Góralski "Skalni" przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Przegląd rozpocznie się w poniedziałek 11 sierp­nia kolorowym przemarszem ulicą Półwiejską oraz koncertem w parku Wilsona. Przez cały festiwalowy tydzień artyści odwiedzą: Swarzędz, Leszno, Wronki i Pobiedziska. Festiwal zwień­czy plenerowy koncert finałowy - w niedzielę 17 sierpnia przy poznańskiej Arenie.

Integracje odbywają się w tym roku pod hasłem Folklor w każdym fyrtlu, a zaproszone zespoły, podróżując po mieście, trafią do kilku poznań­skich dzielnic. Ich mieszkańcy będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach tańców ludowych.

W programie także: wieczory narodowe, bie­siada ludowa w parku Wilsona, warsztaty dla dzieci, turniej sportów tradycyjnych na Malcie oraz konkurs między osiedlami na najpiękniej­szą parę ludową.

Na wszystkie imprezy w ramach Integracji wstęp jest wolny. Szczegóły na stronie www.festiwal.awf.poznan.pl.

Poligrodzianie zapraszają

Ale na tym nie koniec letnich spotkań z folklo­rem w Wielkopolsce. Kilka dni po zakończeniu Integracji - 21 sierpnia - startuje Festiwal Sztuki Ludowej, organizowany już po raz ósmy przez poznańskie Towarzystwo Poligrodzianie. Główne koncerty odbędą się w tym roku co prawda poza Poznaniem, ale całkiem niedaleko, bo w Gnieź­nie, Koninie i Lusowie. Wystąpią zespoły folk­lorystyczne z Czech, Francji, Hiszpanii, Holan­dii, Turcji i Włoch. Większość z nich to stali goście najważniejszych festiwali kultury ludowej w Europie. Szczegóły na www.poligrodzianie.pl.

Sylwia Klimek

  • XIV Światowy Przegląd Folkloru Integracje:
  • Poznań, Swarzędz, Leszno, Wronki i Pobiedziska
  • 11-17.08
  • VIII Festiwal Sztuki Ludowej:
  • Konin, Gniezno, Lusowo
  • 21-24.08