Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Ludzka, muzyczna maszyna rytualna

Występ Phurpy to niecodzienne wydarzenie, balansujące na granicy koncertu oraz obrzędu rytualnego. Muzyka, która powstała pod wpływem inspiracji muzyką pre-buddyjską i eksperymentami noisowymi, wybrzmi w sobotę w poznańskim Pawilonie. Dodatkowo ten unikatowy, mistyczny popis dźwiękowy zostanie wsparty obecnością twórców z dwóch innych projektów muzycznych: The Nent i Skrei.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Alexey Tegin, jeden z muzyków z Phurpy, w wywiadzie udzielonym "Trans/Wizji" w ten sposób skomentował połączenie między obrzędem a koncertem: - W moim mniemaniu nie ma czegoś takiego, jak tzw. muzyka rytualna. Jest muzyka i jest rytuał - działanie magiczne, które urzeczywistnia się poprzez dźwięk. Phurpa to doświadczenie mistyczne. Naszą intencją była przemiana świadomości poprzez dźwięk. Ta intencja wytwarzała moc. Siła woli sprzyja transformacji. Być może najbardziej pasujące do nas określenie to "maszyna rytualna tworzona przez ludzi".

Twórca od lat zajmuje się muzyką rytualną. Początki jego zainteresowania sięgają lat 90., kiedy to poszukiwał brzmień pasujących do jego muzycznej wizji oraz szkolił się twórczo w różnych środowiskach zajmujących się obrzędami.

Zespół pochodzi z Rosji, jednak inspiracją dla jego powstania była fascynacja tradycją Bön - pre-buddyjską praktyką muzyczną. To z niej muzycy wynieśli umiejętność posługiwania się niskim gardłowym głosem nazywanym "rgyud-skad". Alexey Tegin opanował tę technikę  dzięki wsparciu prawdziwych zakonników. Odrealnione, wręcz "nieludzko" brzmiące melodie wydobywane przez wokalistów wprowadzają na scenę niepowtarzalną, mistyczna aurę. Dodatkowym atutem, niemniej istotnym podczas obrzędowego spektaklu dźwięków, są tajemniczo wyglądające instrumenty, nadające rytm i wprowadzające w trans. Muzycy grają też na tajemniczych przyrządach przypominających bębny, rogi, cymbały, oboje o tradycyjnym, tybetańskim pochodzeniu. Na stronie zespołu można przeczytać, że część z nich przyrządzona jest ze zwierzęcych, a nawet ludzkich kości.

Koncert Phurpy to także ciekawe zjawisko pod względem wizualnym. Artyści skryci za czarnymi woalami, przykrywający głowy spiczastym elementem stroju, wyglądają tajemniczo i intrygująco. W trakcie występu muzycy nawiązują do działań rytualnych poprzez obrzędowe gesty, takie jak palenie kadzideł. Występy Phurpy mijają w atmosferze mieszanki spokoju i mroku.  Wyciszające, lecz jednocześnie niepokojące brzmienia, przemieniają scenę w odrealnioną przestrzeń duchową. Na koncertach uczestnicy siedzą i pozwalają świadomości przemieniać się pod wpływem melodii. Z całą pewnością zespół ten idealnie dopasuje się do muzycznych potrzeb tych fanów dark ambientu czy drone, którzy chcieliby poszerzyć swoje horyzonty także o kontekst nieco bardziej etniczny i akustyczny.

Poza mrocznym występem Phurpy, uczestnicy będą mogli zapoznać się także z twórczością Giuseppe Capriglione, który wystąpi tego wieczoru prezentując swój solowy projekt Skrei. Jego muzyka nie odbiega daleko od założeń estetycznych Phurpy. Możemy spodziewać się równie mrocznej aury, gdyż twórca ten specjalizuje się w eksperymentach dronowych i noise'owych.

Występy obu muzycznych projektów uświetni także obecność twórców audiowizualnych z projektu  The Nent. Na ich występ składać się będą zarówno elementy perkusyjne, jak i zarejestrowane dźwięki terenowe.

Przed paroma laty Phurpa wystąpiła w Katowicach podczas Off Festiwalu. Zgromadzona wówczas publiczność poddała się medytacyjnemu transowi w osłonie letniego wieczoru. Tym razem tybetański mistycyzm przełamywać będzie styczniowe śniegi. Z pewnością wydarzenie to warte będzie uwagi, podobnie dla odbiorców, jak i Phurpy, która jeszcze nie miała okazji wystąpić w Poznaniu. Wydarzenie łączące pokaz trzech wspomnianych projektów będzie długie, bo skończy się dopiero po trzygodzinnym obrzędzie, przez co seans medytacyjny może obfitować w wiele ciekawych przeżyć duchowych.

Julia Niedziejko

  • Phurpa
  • Pawilon
  • 19.01 g. 20
  • bilety: 40 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019