Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Światy równoległe

Bunt przeciw temu, co wynieśliśmy z domu, przeciw wartościom i edukacji, które wpajano nam od najmłodszych lat - któż z nas tego nie przechodził? Marcin Masecki, wspaniały polski pianista, robił to w sposób niezwykle kreatywny i nowatorski. Czyżby w jego twórczości przyszedł czas na zatoczenie koła?

. - grafika artykułu
Marcin Masecki, fot. Kobas Laksa

Masecki znany jest z muzycznych przymiarek, z eksploatowania granicy, w której spotyka się jazz, muzyka klasyczna i eksperymentalna. Nie bez powodu uznawany jest za jednego z najbardziej ory-ginalnych muzyków młodego pokolenia. Urodził się w Warszawie, jednak do 7. roku życia mieszkał w Kolumbii. Wspomina, że w tym czasie dużo czasu spędzał przy fortepianie, przy którym zgłębiał muzykę klasyczną (Mozart, Beethoven, Bach i Chopin) oraz jazz. Dwa światy były więc od począt-ku w kręgu jego zainteresowań, także dzięki muzycznej rodzinie - ojcu klarneciście i babce, która była pianistką oraz dyrektorką jednej z warszawskich szkół muzycznych.

Estetyka usterki

Artysta nie wybrał jednak drogi ani muzyka klasycznego, ani jazzowego. Jednoznaczne kategorie nie przystają do jego wrażliwości. Twórczość tego pianisty analizuje się w kontekście estetyki uster-ki. Ten kierunek obecny w muzyce postmodernistycznej polega na włączeniu do wykonawstwa przypadku, niedbałości warsztatowej, trzasków i dźwięków, które nie miały się znaleźć w utworze według oryginalnego zamysłu kompozytora. W ten sposób Masecki wykonywał m.in. utwory Scar-lattiego, Mozarta, czy Bacha.

Muzyczny święty Graal

W końcu przyszedł czas na twórczość Fryderyka Chopina, na której Masecki zjadł zęby jako dziec-ko. Podobnie jak dla wielu polskich adeptów sztuki pianistycznej, muzyka Chopina stanowiła dla niego niezwykle istotną część edukacji artystycznej. Wreszcie mogła stać się materiałem na nowe interpretacje niepokornego muzyka. Jakie będą? W zapowiedzi koncertu czytamy: "Przez cały ten czas Masecki nie zapominał o Chopinie. Często studiował jego muzykę i wracał do pokaźnej biblio-teki odziedziczonej po babci, czekając na moment, kiedy będzie mógł swobodnie i szczerze podjąć się interpretacji jego muzyki. Ten moment właśnie nadszedł."

Aleksandra Bliźniuk

  • Marcin Masecki - Nokturny
  • 10.02, g. 19
  • Sala Wielka, CK Zamek
  • bilety: 30 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018