Kultura Poznań.pl

Książki

Mistrz Antoni
 

Mistrz Antoni

Grupa Stonewall i Dom Wydawniczy Rebis zapraszają na spotkanie z Martą Orzeszyną, autorką książki "Antoine de Paris" - biografii pochodzącego z Sieradza genialnego fryzjera, Antoniego Cierplikowskiego.

czytaj więcej
"Uzurpator" śladem "Maestra"
 

"Uzurpator" śladem "Maestra"

Bożena Aksamit pisała i pracowała nadzwyczaj dokładnie, wrażliwie, stroniła od sensacji. Zmarła w lutym tego roku, a jej ostatnim materiałem prasowym był reportaż Sekrety Świętej Brygidy, jaki opublikowała w grudniu 2018 roku w "Dużym Formacie". Ten tekst był zapowiedzią książki o prałacie Henryku Jankowskim, która niedawno ukazała się w Wydawnictwie Agora.

czytaj więcej
Przekrocz granicę
 

Przekrocz granicę

Cztery lata minęły jak z bicza (albo z pistoletu) strzelił, a Poznański Festiwal Kryminału Granda w ogóle nie zwalnia tempa. W tym roku fani kryminalnych zagadek po raz piąty spotkają swoich ulubionych autorów, a także ludzi, dla których zbrodnia to nie literacka fikcja, lecz zwykła codzienność. Będzie intrygująco i mrocznie!

czytaj więcej
Bierzmy i dzielmy się nim wszyscy!
 

Bierzmy i dzielmy się nim wszyscy!

- Marnotrawstwo żywności to temat, który skleja prawicę i lewicę w Polsce - mówiła w trakcie czwartkowego spotkania w CK Zamek Marta Sapała. Autorka książki Na marne opowiadała między innymi o potrzebie kontroli ilości wyrzucanego jedzenia, weryfikowania oficjalnych danych na ten temat oraz opracowania skutecznych metod redystrybucji.

czytaj więcej
Zakupy kontrolowane?
 

Zakupy kontrolowane?

Ile mówi o nas zawartość naszego kosza na śmieci? Więcej niż byśmy chcieli. - Jednym z elementów mojej pracy nad książką było przeglądanie domowych śmietników - wyznała w kwietniu tego roku w rozmowie z "Polityką" Marta Sapała. - W śmietnikach na polskich osiedlach dominują jednak głównie obierki, względnie resztki z obiadów w nieprzesadnych ilościach - wyjaśniała. Czy zatem Polacy dbają o to, by nie marnować żywności? A może wręcz przeciwnie? Na to i inne pytania autorka reportażu Na marne będzie miała okazję odpowiedzieć w czwartek 5 września podczas spotkania w CK Zamek.

czytaj więcej
Fikcja (zbyt) bliska prawdy
 

Fikcja (zbyt) bliska prawdy

Czy jesteśmy w stanie odnaleźć Jante? To w gruncie rzeczy nieistotne. Wszystko bowiem wskazuje, że Jante już dawno odnalazło nas. A może, co gorsza, w nas zamieszkało? Albo my w nim? W książce Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz Filip Springer przekonuje, że i w najszczęśliwszych państwach świata nie wszyscy znajdują szczęście. 3 września ceniony reportażysta będzie gościem CK Zamek.

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. Obalony mit Kanady
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Obalony mit Kanady

Niełatwo pisać o książce mówiącej o tematach, które trudno ubrać w słowa. Joanna Gierak-Onoszko opowiada o zmianach, dla których trzeba było stworzyć nowe pojęcia. 27 śmierci Toby'ego Obeda całkowicie zmieni nasze wyobrażenia o Kanadyjczykach.

czytaj więcej
Pomnik widziany z żabiej perspektywy
 

Pomnik widziany z żabiej perspektywy

"O tak! To jest dramatyczna historia z tym pomnikiem... Ja po realizacji powiedziałam, że więcej czegoś podobnego przeżywać nie chcę" - tak okoliczności powstania pomnika Armii "Poznań" wspomina jego autorka, prof. Anna Rodzińska. Książka-album o twórczości jednej z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. Gdy chwilami nie da się złapać tchu
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Gdy chwilami nie da się złapać tchu

Jak żyć w świecie, w którym nie ma już osób nam najbliższych, najdroższych? Jak budować świat, w którym nagle zabrakło kochanej osoby? Jak sobie to wszystko poukładać? Marek Bieńczyk w znakomitej książce "Kontener" nie daje nam odpowiedzi, lecz snuje rozważania, które chce się czytać i czytać bez końca.

czytaj więcej
Książka zrodzona z gniewu
 

Książka zrodzona z gniewu

- Coraz powszechniejsza jest świadomość, że niedopuszczenie środowiska naturalnego do głosu parlamentarnego powoduje dewastację życia w ogóle, a nie tylko przyrody. Sądzę, że bez zmiany podejścia do natury warunki życia ulegną niszczeniu, a bez zmiany demokracji nie da się zmienić podejścia do natury. Dopóki demokracja pozostaje w sojuszu z globalnym kapitalizmem, zatrzymanie rozpędzonego walca antropocenu, który niszczy środowisko, jest niemożliwe - mówi prof. Przemysław Czapliński*, współredaktor książki "O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce"

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. Pochwała małych kroków i opowieści
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Pochwała małych kroków i opowieści

Rozeszło się po internecie, że jest nowa, świetna książka o nadziei i sporo osób pomyślało, że chodzi o kolejny poradnik z cyklu "jak żyć szczęśliwie". Wielki błąd! Nie dajcie się zwieść! Rebecca Solnit pisząc "Nadzieję w mroku" oddała w nasze ręce wybitny zbiór esejów, zmuszający do myślenia.

czytaj więcej
Ale atlasy!
 

Ale atlasy!

Unikatowe, pięknie ilustrowane i niezwykle cenne XVI, XVII i XVIII-wieczne atlasy wróciły po konserwacji do zbiorów Biblioteki Raczyńskich.

czytaj więcej
Przyrodnicze zachwyty
 

Przyrodnicze zachwyty

Adam Robiński jest niezwykle wrażliwy na piękno polskiego krajobrazu. Jego książka "Hajstry, Krajobraz bocznych dróg" ukazuje bogactwo przyrodnicze Polski, w czym wielu czytelników upatruje największą jej wartość. Spotkanie z pisarzem odbędzie się w środę w CK Zamek.

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. Z kamerą po Ameryce
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Z kamerą po Ameryce

Autor nagrodzonego Pulitzerem Detroit. Sekcja zwłok Ameryki ma bardzo wyrazisty styl reporterski. Pakuje się w sam środek wydarzeń, dzięki czemu od razu sam zostaje bohaterem swoich tekstów. Naraża się uzbrojonym bandytom, beztrosko wydaje pieniądze pracodawcy, proponuje współpracę Donaldowi Trumpowi. To po prostu ekscentryczny, bezczelny facet z dobrym okiem i piórem. Charle LeDuff w najnowszej książce Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje pokazuje Amerykę, która wybrała Trumpa.

czytaj więcej
Kraj piękny i dziwny
 

Kraj piękny i dziwny

Z czym Bułgaria kojarzy się przeciętnemu Kowalskiemu? Najczęściej z wakacjami w Złotych Piaskach, pomarańczowym schweppesem albo przywożonym do Polski koniakiem Słynczew Briag, którym potem obdarowywało się rodzinę i znajomych. Jednak czasy PRL-u już dawno minęły i najwyższa pora zmienić te skostniałe imaginacje.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 27