Kultura Poznań.pl

Kultura

Bańki, w których żyjemy
 

Bańki, w których żyjemy

Inna Szkoła Teatralna Teatru Węgajty jest już prawie na półmetku serialu "Woda 2030". Polska premiera najnowszej części - spektaklu "Beztroska" - odbędzie się w niedzielę, w Teatrze Ósmego Dnia, jako jedno z ważnych wydarzeń 55-lecia Ósemek.

czytaj więcej
Wspomnienia z trzech światów
 

Wspomnienia z trzech światów

Pod takim tytułem ukazuje się właśnie książka przedstawiająca historię życia Noacha Lasmana - poznańskiego Żyda, geologa, który wyemigrował z Polski, z Poznania, do Izraela w 1957 r. Jej premiera  odbędzie się w sobotę, 23 listopada w siedzibie Atelier Wimar - Stowarzyszenia Łazęga Poznańska.

czytaj więcej
Festiwal zjawisko
 

Festiwal zjawisko

Recenzje widzów 8. Festiwalu Konteksty brzmiały tak: "Dziwne, ale dobre", "Jestem w szoku", "Gra aktorska - taka z serca, scenariusz bardzo zabawny", "Oceniam: 11 na 10", "Nie wiedziałam, że tyle może się zmieścić w jednym wydarzeniu" i "Po prostu coś pięknego". Czy tegoroczna edycja również okaże się sukcesem?

czytaj więcej
Nie tylko artysta
 

Nie tylko artysta

- Prawdziwy artysta nigdy nie odpowiada na pytanie, czym jest sztuka. Pozwolę sobie przypomnieć słowa mojego mentora, Pieta Mondriana: "Zostawmy sztukę w spokoju. Twórzmy nowe piękno" - mówił w jednym z wywiadów Tadeusz Mysłowski. Jeśli ktoś drążyłby jednak dalej i próbował wymóc na tym artyście i kolekcjonerze konkretną odpowiedź na pytanie, czym sztuka jest, być może otrzyma ją dzięki wystawie M jak mistrzowie, która 22 listopada zostanie otwarta w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

czytaj więcej
Muszą być miejsca puste
 

Muszą być miejsca puste

Marcin Sompoliński, Jakub Sienkiewicz, Karolina Cicha - to niektórzy z bohaterów tegorocznego Festiwalu słowa w piosence Frazy. W programie m.in. koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego... bez słów oraz spektakl z piosenkami napisanymi przez poznańskiego autora Andrzeja Sobczaka.

czytaj więcej
Tradycja i nowoczesność
 

Tradycja i nowoczesność

Spektakle teatralne niezależnych zespołów z Tokio, Kioto i Tsu będzie można zobaczyć w Poznaniu w ramach Przeglądu Teatru Japońskiego - od 3 do 7 grudnia w siedzibie Fundacji Malta i w Teatrze Nowym.

czytaj więcej
Konopielka
 

Konopielka

Do wioski na kompletnym odludziu trafia nauczycielka - Giulia, która chce nieść kaganek oświaty wśród biednych chłopów. Prowadzi do niej tylko górska ścieżka w masywie Aspromonte, więc nauczycielka z północnych Włoch w swoich miejskich pantofelkach z początku cierpliwie się wspina, by po godzinie marszu przesiąść się na osła, który jest jedynym środkiem transportu dla mieszkańców Africo... - o filmie "Aspromonte" pisze Przemysław Toboła.

czytaj więcej
Teatr mocno zaangażowany
 

Teatr mocno zaangażowany

- Gdy mieszkałem w Poznaniu przez szesnaście lat, byłem mocno związany z Teatrem Ósmego Dnia. Nie byłem członkiem, ale pozostawałem pod wrażeniem jego mocy artystycznej - mówi Marcin Liber *, reżyser paradokumentalnego przedstawienia o Ósemkach "Ach, jakże godnie żyli", którego premiera odbędzie się 23 listopada w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Ruchome piaski
 

PROSTO Z EKRANU. Ruchome piaski

Ken Loach, zdobywca Złotej Palmy za film Ja, Daniel Blake, ponownie chwyta nas za gardło. Ma dla nas historię kolejnego everymana, który, jak wielu przed nim i po nim, stara się utrzymać na powierzchni w brutalnym świecie, w którym bardziej niż człowiek liczy się zysk.

czytaj więcej
Szkoda tej muzyki
 

Szkoda tej muzyki

- Wolę robić spektakle w zamkniętej przestrzeni, w sali, gdzie można zastosować subtelniejsze środki wyrazu. Wiesz, cisza również może zagrać - mówi Arnold Dąbrowski*, który w Teatrze Ósmego Dnia zagra koncert bazujący na jego muzyce teatralnej.

czytaj więcej
NOSTALGIA FESTIVAL. Twórcza odtwórczość
 

NOSTALGIA FESTIVAL. Twórcza odtwórczość

Piotr "Pianohooligan" Orzechowski i Kuba Więcek to duet, o którym mówi się ostatnio dużo i głośno. Koncert wieńczący trzeci dzień festiwalu Nostalgia - Komeda Exposed, stał się muzyczną narracją odkrywania kompozytorskiego zamysłu. I choć muzycy rozłożyli na czynniki pierwsze wybrane kompozycje Komedy, to czy aby na pewno puzzle te stanowiły prawidłową układankę?

czytaj więcej
Całe życie z wariatami
 

Całe życie z wariatami

To nie żart, wczoraj na moją listę najważniejszych dzieł traktujących o męskiej przyjaźni, po m.in. wydanych pod koniec lat 30.w USA Myszach i ludziach Johna Steinbecka i oscarowym Green booku Petera Farrelly'ego z 2018 roku, trafił Ja, Bałwan. Tekst Maliny Prześlugi w reżyserii Artura Romańskiego pokazał Teatr Animacji.

czytaj więcej
Kultura na weekend
 

Kultura na weekend

Niestety jest coraz zimniej i chociaż kalendarzowo to jeszcze jesień, to zima już za pasem. Dlatego w nadchodzący weekend Teatr Animacji ma dla Was premierę spektaklu Ja, Bałwan. By jednak nie popaść w całkiem melancholijny nastrój, można skorzystać z zaplanowanych na weekend koncertów - jest w czym wybierać.

czytaj więcej
Bach: cztery razy cztery
 

Bach: cztery razy cztery

Pianiści, laureaci Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina zagrają Bacha. Zacznij od Bacha - śpiewał Zbigniew Wodecki. Jak się okazuje - nie był odosobniony w swojej myśli. Jak czytamy w książce Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans wybitnego chopinologa, Mieczysława Tomaszewskiego - "Bach miał u Chopina priorytet absolutny".

czytaj więcej
Ale (dobre) Kino!
 

Ale (dobre) Kino!

Filmy z całego świata dedykowane widzom najmłodszym, nastolatkom i dorosłym tworzą co roku program festiwalu Ale Kino!. Bo ten jeden z największych w Europie festiwali kina dla młodych widzów troszczy się nie tylko o młodego widza. Kolejna edycja rozpocznie się 1 grudnia. Dziś startuje sprzedaż biletów.

czytaj więcej
Wszyscy znają
 

Wszyscy znają

Tę książkę dobrze się czyta przy uruchomionej jednocześnie playliście największych przebojów disco polo na YouTube. Wtedy dopiero z całą mocą do nas dotrze, jak bardzo nie da się uciec od disco polo. Jak głęboko siedzi w uszach i głowie. I nie chce z nich wyjść. Dlaczego tak się dzieje?

czytaj więcej
Strona 1 2 486