Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Niech żyje Król!

Błażej Król zaprasza do posłuchania muzycznej opowieści, jaka rozgrywa się niemal W każdym (polskim) domu (2023). Na swojej nowej płycie, znów w oparach abstrakcji, serwuje nam artystyczny pop najwyższych lotów, sięgając po niebanalne środki, ale i proste historie o kraju nad Wisłą, w którym chyba zbyt często rządzi jeden wielki pozór.

Może pora to zmienić?

- Wielu naszych potomków, wbrew mitowi, wywodzi się z warstwy chłopów, z rodzin ubogich. Doświadczenie biedy jest doświadczeniem dużej części społeczeństwa [...] Wiele osób powtarza, że myśmy wiedzieli, że babcia była służącą przed wojną. Ale ona nie chciała o tym mówić, a my się wstydziliśmy i też nie pytaliśmy o to. Ale dlaczego tak jest? - zastanawiała się na antenie Radia Wrocław Joanna Kuciel-Frydryszak. Spotkanie z autorką książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach, która od maja 2023 roku bije rekordy sprzedaży, odbędzie się 21 marca w Teatrze Polskim.

Równo i posłusznie

Premierowy spektakl Teatru Animacji Kraj Naj. Historia trójkątnej rewolucji to antyutopia dla młodych widzów. Ten nowy i teoretycznie wspaniały świat w słowach Maliny Prześlugi i w reżyserii Agaty Kucińskiej zajął ich na ponad godzinę. To na pewno. Pytanie - czy o tej wizji potem dyskutowali?

Zmarł Marian Król

Wieloletni prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, w przeszłości także poseł na Sejm i wojewoda Poznański. W wielu 85 lat odszedł Marian Król.

Fantazja bez słów

Piękna i Bestia to najnowsza baśniowa opowieść stworzona przez zespół Teatru Cortiqué. Anna Niedźwiedź, dyrektorka szkoły baletowej, przy której funkcjonuje Teatr, opowiedziała o pracy nad spektaklem.

JA TU TYLKO CZYTAM. Ptaki głośniejsze od syren

"Czas wojny to tak naprawdę czas zniszczonej panoramy, zerwanej komunikacji między przeszłością i przyszłością" - pisze Serhij Żadan. Łączność tę mogą przywrócić tylko język i pamięć. Dlatego też słynny buntownik ukraińskiej literatury skrupulatnie prowadzi na swoim Facebooku dziennik wojenny. I tu zaskoczenie. Pierwszy rok pełnoskalowego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego widziany oczami pisarza to zapiski niespodziewanie optymistyczne, pokrzepiająca, a bywa że i uwznioślająca, twórczość tyrtejska epoki internetu, dronów i ludobójstwa.

Wieczór z Birdmanem

Słuchanie go to uczta dla ducha. Podwójna, bo przecież na równi ze znakomitą grą, w eterze wybrzmiewa jego głos, od ponad pół wieku opowiadający nam o jazzie, jego historii i teraźniejszości, jego artystach i ich albumach, blaskach i cieniach.

Zasłużyć na przebłysk rozpoznania

Ruchome łuski "naszych" zwierząt to projekt Weroniki Zalewskiej, transmedialnej artystki, badaczki i poetki, zrealizowany w ramach programu rezydencji artystycznych w CK Zamek. Zalewska eksploruje tematy takie jak feministyczne materializmy, praktyki współdzielenia zasobów czy więcej-niż-ludzką biopolitykę. Wystawa potrwa do 26 marca - ostatniego dnia o g. 17:30 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie.

Koniec protestu

Fisz Emade Tworzywo żegna się ze swoją ostatnią płytą Ballady i protesty (2021) serią koncertów, z których jeden odbędzie się w poznańskiej Tamie. Ci, którzy nie mieli jeszcze okazji jej sprawdzić, niech wiedzą, że to solidna porcja alternatywnego hip hopu, która zostawia w człowieku ślad. Bracia Waglewscy powrócili nim do swoich muzycznych korzeni, grając niemal dokładnie tak jak dwie dekady temu. Jednocześnie pokazując, że muzyczny sprzeciw nie musi być tylko młodzieńczym hałasem, ale dojrzałą, celną i ciętą ripostą.

Chocholi taniec w Tunezji

Jesteśmy ciekawi powodu, dla którego starsze córki poszły do ISIS. Ale zanim poznamy odpowiedź, oglądamy bolesną - choć podawaną często ze śmiechem - opowieść o relacji między matką a jej dziećmi - o filmie Cztery córki pisze Bartosz Żurawiecki.

Ziemia Obiecana

Jest taki aktor, na którego role czekam każdego roku i nigdy się nie zawiodłem, a nazywa się Mads Mikkelsen - o filmie Bękart pisze Przemysław Toboła.

Opera z dna kufla

Jeśli jesteście fanami kosmosu, historii, Czech, piwa...  i opery, ta propozycja jest dla Was. Budzi rozbawienie? Powinna! Bo absurdalna komedia Wyprawy Pana Broučka ma wywoływać uśmiech. O najnowszej produkcji - polskiej premierze opery Leoša Janáčka w Teatrze Wielkim w Poznaniu opowiada jej reżyser, David Pountney.

Debiutanci w akcji!

Go! On Stage to projekt na pięć - w pięciu miastach podczas pięciu eliminacji zagra pięć obiecujących zespołów i wykonawców, którzy choć dopiero debiutują, to już wkrótce mogą stanowić poważną konkurencję dla wielu polskich gwiazd. W Poznaniu ten nowy festiwal odbędzie się w klubie 2progi, gdzie młodym zdolnym towarzyszyć będzie popularny zespół Blenders. Chłopaki przypomną nie tylko swoje największe przeboje z lat 90., takie jak Ciągnik czy Owca, ale zagrają zupełnie nowe numery!

Architekt do zadań specjalnych

Gdy jego klient zapragnął domu-fortecy, zaprojektował Dom Bezpieczny o ruchomych ścianach. Gdy inwestor marzył o domu z garażem będącym integralną częścią mieszkania - wymyślił Dom Autorodzinny. Dla siebie natomiast zaprojektował Arkę Koniecznego z przeszkloną elewacją i widokiem na Beskid Śląski. Robert Konieczny, prawdopodobnie najsłynniejszy architekt w Polsce, już w czwartek będzie gościem Biblioteki Raczyńskich. Okazję do spotkania stanowi premiera książki Konieczny. Na styk.

Nadzieja na horyzoncie

Na nowy album Darii Zawiałow wielu czekało z wypiekami na twarzy. I nie zawiodło się - po jej wędrówce po skandynawskich krainach alternatywy, futurystycznej Japonii oraz romantycznej Francji, w jaką ruszyła na poprzednich płytach, teraz jako Dziewczyna Pop wybrała się w muzyczny wojaż przez Stany Zjednoczone przy brzmieniach tamtejszego rocka lat dziewięćdziesiątych i tradycyjnego polskiego folku. Warto w niego ruszyć razem z nią!

Odnalezione w przekładzie

To właśnie im zawdzięczamy znajomość klasyki i nowości wydawniczych. Wybrały i wybrali drogę tych, którzy choć odgradzają się od czytelnika nazwiskami autorów, trzymają w karbach życie literackie. Mowa oczywiście o tłumaczkach i tłumaczach. Jedną z tych wpływowych i jakże pracowitych osób jest Magda Heydel, której zawdzięczamy m.in. przekłady dzieł Virginii Woolf. Naukowczyni już w środę odwiedzi CK Zamek.

PROSTO Z EKRANU. Nie słyszę zła

Wydawało się, że po Synu Szawła László Nemesa nie da się już nic więcej oryginalnego powiedzieć o rzeczywistości obozów koncentracyjnych, a ogromna popularność niskich lotów literatury obozowej, która coraz bardziej infantylizuje temat, jest tylko tej tezy potwierdzeniem. A jednak - Jonathan Glazer, luźno opierając się na powieści Martina Amisa Strefa interesów, stanął w pewnym sensie w kontrze do Nemesa i stworzył dzieło wybitne.

JA TU TYLKO CZYTAM. Fantastyczne portrety i reportaże

Jeśli Argentyna kojarzy Wam się jedynie z piłką nożną, Diego Maradoną i wołowiną, to Nitrogliceryna niepokoju zdecydowanie jest zbiorem reportaży i portretów właśnie dla Was - poszerza ten obraz kraju na południowej półkuli w sposób chwilami trudny do przewidzenia, nierzadko aż do bólu. Przy okazji prezentuje dziennikarstwo z najwyższej półki.

Kto czyta, ten lubi błądzić

Czytasz? Piszesz? Ilustrujesz? Od 8 do 10 marca koniecznie odwiedź Poznańskie Targi Książki. To okazja do spotkania ulubionych autorów, zobaczenia pięknych ilustracji i uzupełnienia domowej biblioteczki.

Kultura na weekend

Weekend oznacza więcej czasu na przyjemności, a skoro przyjemności, to koniecznie te związane z kulturą w Poznaniu. Najważniejsze wydarzenie najbliższych 3 dni to z pewnością Poznańskie Targi Książki. Podpowiadamy co jeszcze warto zobaczyć i w czym wziąć udział.

Strona 1 2 3 4