Kultura Poznań.pl

Kultura

listopad

Imieniny ulicy św. Marcin

Święty Marcin to kluczowa arteria Poznania, prowadząca na Stare Miasto, przy której znajduje się zarówno zabytkowy zamek cesarski, jak i modernistyczne wieżowce Alfy. Zapoczątkowana w 1994 roku przez Centrum Kultury Zamek tradycja organizowania 11 listopada (imieniny Marcina) wielobarwnej parady stała się nie tylko okazją do wielkiego pikniku kulturalnego, ale też do radosnej celebracji przypadającego tego dnia Narodowego Święta Niepodległości. Symbolem parady jest postać Świętego Marcina na białym koniu, ale też rogale świętomarcińskie - specjał lokalnych cukierników, strzegących jego niepowtarzalnej receptury.

Data: 11.11.2019

Organizator: CK Zamek

Więcej: www.ckzamek.pl


Festiwal Słowa w Piosence Frazy

Festiwal od samego początku cieszy się ogromną popularnością. Frazy to przede wszystkim koncerty, ale również spotkania z artystami, którzy opowiadają publiczności o kulisach powstania swych utworów i tajnikach literackiego warsztatu piosenkopisarza. Granic gatunkowych brak: usłyszymy zarówno śpiewających poetów, jak i raperów. Nie zabraknie pozascenicznych spotkań z autorami, konferencji, dyskusji i innych wydarzeń.

Data: pierwsza połowa listopada

Organizator: Biblioteka Raczyńskich

Więcej: www.festiwalfrazy.pl


XXVI Dni Bretanii

Tegoroczna edycja Dni Bretanii poświęcona będzie zjawiskom kulturowym będącym znakami rozpoznawczymi tego regionu, tworzącymi jego "markę". 29.XI. w CK Zamek odbędzie się koncert Deneza Prigenta - cenionego i popularnego pieśniarza wykonującego gwerz - pieśni lamentacyjne charakterystyczne dla tradycji bretońskiej.  Pokażemy również wystawę fotografii archiwalnych z Bretanii Guy'a Le Querreca, jednego z najlepszych francuskich fotografów.

Data: 18-30.11.2019

Organizator: Dom Bretanii

Więcej: www.dombretanii.org.pl


Betlejem Poznańskie i Festiwal Rzeźby Lodowej

W świąteczny nastrój i bożonarodzeniową atmosferę co roku wprowadzają poznaniaków i turystów Poznańskie Betlejem oraz Festiwal Rzeźby Lodowej. Na placu Wolności i Starym Rynku w bajkowej scenerii lodowych rzeźb o tematyce świątecznej i zimowej znajdziemy bogatą ofertę poznańskiego Betlejem. Na mieszkańców i przyjezdnych czekać będzie w tych dniach mnóstwo atrakcji: od wydarzeń kulturalnych przez bożonarodzeniową szopkę po wyroby rzemieślnicze, lokalne specjały i grzane wino.

Data: 30.11 - 20.12.2019 r.

Organizator: Urząd Miasta Poznania, Targowiska sp. z o. o.

Więcej: www.poznan.pl, www.targowiska.com.pl


Koncert Orkiestry Amadeus

W programie koncerty na 1, 2, 3 i 4 fortepiany (Jan Sebastian Bach). Wykonawcy: Anna Duczmal-Mróz - dyrygent, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.

Data: 17.11.2019

Miejsce: Aula UAM

Więcej: www.amadeus.pl


Wydawnictwo Miejskie Posnania

- (Nie)znane legendy Poznania - Legenda o proboszczu od Świętego Wojciecha i rabinie

Cykl warsztatów edukacyjnych dla dzieci prezentujących znane i nieznane legendy Poznania.  W każdym miesiącu przedstawiona zostanie jedna opowieść zawarta w książce Legendy Poznania autorstwa Anny Plenzler. W czasie zajęć dzieci przeniosą się w świat wyobraźni i rozwiną swoją kreatywność poprzez wykorzystanie różnorodnych technik plastycznych i sensorycznych.

Data: listopad

Miejsce: Warsztatownia Wydawnictwa Miejskiego Posnania

- Śladami Kroniki - Poznańskie blokowiska (4/2018) - Piątkowo

Cykl wycieczek edukacyjnych Śladami Kroniki poprowadzi uczestników trasami nawiązującymi do tematów wybranych tomów Kroniki Miasta Poznania. Każdej z nich towarzyszyć będzie prelekcja lub wykład poświęcony najciekawszym zagadnieniom poruszanym w publikacji.

Data: listopad

Organizator: Wydawnictwo Miejskie Posnania

Więcej: wmposnania.pl


Inscenizacja wjazdu J. H. Dąbrowskiego i J. Wybickiego do Poznania

Data: listopad

Miejsce: Stary Rynek

Organizator: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości


Wystawa - Maria Nicz-Borowiakowa

Kurator: Andrzej Turowski

Wystawa monograficzna artystki polskiej awangardy abstrakcji i konstruktywizmu, której dorobek zgromadzony głównie w MNP i Muzeum Sztuki w Łodzi wart jest osobnej prezentacji. W ramach wystawy zaprezentowane mają być również nieznane dotąd aspekty twórczości artystki.

Data: 24.11.2019  -  19.01.2020

Miejsce: Muzeum Narodowe


Wystawa - Stulecie Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

Wystawa zorganizowana w setną rocznicę powstania muzeum historyczno-wojskowego w Poznaniu. Rozkaz o powołaniu muzeum jako instytucji wojskowej wydał 9 maja 1919 r. gen. broni Józef Dowbor-Muśnicki, Głównodowodzący Siłami Zbrojnymi w byłym zaborze pruskim. Uroczystego otwarcia dokonał Józef Piłsudski, Naczelnik Państwa, 27 października 1919 r. Wystawa za zbiorów własnych. Obejmie odznaczenia i odznaki, plakaty, dokumenty, fotografie i przedmioty o charakterze pamiątkowym.

Data: 27.10.2019 - 31.12.2019

Miejsce: Wielkopolskie Muzeum Wojskowe


Wystawa - Zielona Sahara

Data: lipiec-listopad

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Wystawa - Myśliwi prerii

Data: listopad-styczeń

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Zaraz w stajence zaczną pastuszki grać na lirence - wystawa szopek ze zbiorów MNP

Kurator: Aneta Skibińska

Wystawie szopek bożonarodzeniowych zgromadzonych w Muzeum Etnograficznym towarzyszyć będzie premierowa prezentacja polegająca na "ożywieniu" - wprowadzeniu ruchu i fonii jednej z szopek wedle przekazanego scenariusza - tak, by mogła ona dynamicznie funkcjonować wobec publiczności.

Data: 24.11.2019  - 26.01.2020

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Wystawa - Krzesła z kolekcji MSU

Niewielka wystawa siedzisk historycznych z kolekcji MSU - od najwcześniejszych do współczesnych. Wystawę zorganizujemy w salach wystaw czasowych MSU. Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo o charakterze katalogu wystawy i zbiorów zarazem.

Data: 1.09 - 31.12.2019

Miejsce:  Muzeum Sztuk Użytkowych


Rezydenci w Rezydencji

Program rezydencji artystycznych umożliwia artystom realizację ich projektów, pozwala korzystać z potencjału instytucji i zamkowych przestrzeni oraz umożliwia widzom poznanie ciekawych osobowości i działań artystycznych. Każdemu z projektów towarzyszą wydarzenia edukacyjne i spotkania z twórcami, dzięki którym publiczność może obserwować proces twórczy i lepiej zrozumieć jego efekt. Spośród 40 aplikacji nadesłanych w ramach naboru, do programu rezydencji artystycznych na rok 2019 wybrano cztery projekty.

- Daniel Koniusz TBCS - Temporary Broadcast Services Series

Data: październik-listopad 2019

Miejsce: Centrum Kultury Zamek


Konstantynopol - Akwizgran - Kordoba: śladami GENIUSZA - wystawa fotografii

Termin: 29.06.2019 - 31.12.2019

Miejsce: Rezerwat Archeologiczny Genius Loci


Więcej informacji nt. bieżących wydarzeń w kalendarium kulturalnym w portalu kulturapoznan.pl