Kultura Poznań.pl

Kultura

grudzień

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Ale Kino! to najstarszy i najbardziej ceniony polski festiwal filmów skupionych wokół młodych ludzi. Nagrodą Festiwalu są Złote Koziołki. Filmy konkurują między sobą podzielone na cztery kategorie - filmy animowane dla dzieci, filmy animowane dla młodzieży, filmy aktorskie dla dzieci i filmy aktorskie dla młodzieży. Przyznawane są również Platynowe Koziołki, stanowiące nagrodę organizatorów festiwalu dla osób szczególnie zasłużonych dla filmu dla młodego widza. Oprócz nagród "dorosłego" jury, swoją nagrodę Marcinka przyznaje jury dziecięce oraz nagrodę Marcina - jury młodych.

Data: 1 - 8.12.2019
Organizator: Centrum Sztuki Dziecka
Więcej: www.alekino.com


Betlejem Poznańskie i Festiwal Rzeźby Lodowej

W świąteczny nastrój i bożonarodzeniową atmosferę co roku wprowadzają poznaniaków i turystów Poznańskie Betlejem oraz Festiwal Rzeźby Lodowej. Na placu Wolności i Starym Rynku w bajkowej scenerii lodowych rzeźb o tematyce świątecznej i zimowej znajdziemy bogatą ofertę poznańskiego Betlejem. Na mieszkańców i przyjezdnych czekać będzie w tych dniach mnóstwo atrakcji: od wydarzeń kulturalnych przez bożonarodzeniową szopkę po wyroby rzemieślnicze, lokalne specjały i grzane wino.

Data: 30.11 - 20.12.2019 r.
Organizator: Urząd Miasta Poznania, Targowiska sp. z o. o.
Więcej: www.poznan.pl, www.targowiska.com.pl


Obchody 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W programie obchodów m.in.: wjazd I. J. Paderewskiego do Poznania - inscenizacja historyczna, (26.12.2019), oficjalne uroczystości pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich (27.12.2019) i
Walki powstańcze przed Odwachem - inscenizacja historyczna (27.12.2019).

Organizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Więcej: www.umww.pl, www.wmn.poznan.pl


Koncert Orkiestry Amadeus

W programie Concerto notturno (Mikołaj Górecki, wersja na saksofon i orkiestrę smyczkową) i Rondo de concert op.18 (Karol Lipiński, opr. Andrzej Wróbel). Wykonawcy: Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Łukasz Dyczko - saksofon, Agnieszka Duczmal - dyrygent, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.

Data: 8.12.2019
Miejsce: Aula UAM
Więcej: www.amadeus.pl


Solo Janusza Orlika - premiera

Janusz Orlik po ukończeniu warszawskiej szkoły baletowej studiował w Brucknerkonservatorium Linz (Austria), gdzie tańczył w zespole x.IDA. Od 2002 r. jest stałym członkiem Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania). Poza pracą sceniczną Janusz Orlik prowadzi warsztaty taneczne w szkołach tańca oraz innych placówkach edukacyjnych w kraju i za granicą.

Data: grudzień 2019
Miejsce: Studio Słodownia +3
Więcej: www.artstationsfoundation5050.com/taniec


Szanta Claus Festival

Festiwal Szant i Muzyki Żeglarskiej

Data: 6 - 7.12.2019
Organizator: Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski


Koncerty, spektakle gościnne, kabarety

  • Moscow City Ballet Jezioro Łabędzie, 1.12.2019, 19:00, MTP Sala Ziemi
  • 2. Tribute to..., 5.12.2019, 19:00, Arena

Wydawnictwo Miejskie Posnania

(Nie)znane legendy Poznania - Legenda o księciu mnichu i kościele na tumskiej wyspie

Cykl warsztatów edukacyjnych dla dzieci prezentujących znane i nieznane legendy Poznania. W każdym miesiącu przedstawiona zostanie jedna opowieść zawarta w książce Legendy Poznania autorstwa Anny Plenzler. W czasie zajęć dzieci przeniosą się w świat wyobraźni i rozwiną swoją kreatywność poprzez wykorzystanie różnorodnych technik plastycznych i sensorycznych.

Śladami Kroniki - Szlachta w mieście (1/2018)

Cykl wycieczek edukacyjnych Śladami Kroniki poprowadzi uczestników trasami nawiązującymi do tematów wybranych tomów Kroniki Miasta Poznania. Każdej z nich towarzyszyć będzie prelekcja lub wykład poświęcony najciekawszym zagadnieniom poruszanym w publikacji.

Data: grudzień
Więcej: www.wmposnania.pl


Wystawa Maria Nicz-Borowiakowa

Kurator: Andrzej Turowski

Wystawa monograficzna artystki polskiej awangardy abstrakcji i konstruktywizmu, której dorobek zgromadzony głównie w MNP i Muzeum Sztuki w Łodzi wart jest osobnej prezentacji. W ramach wystawy zaprezentowane mają być również nieznane dotąd aspekty twórczości artystki.

Data: 24.11.2019 - 19.01.2020
Miejsce: Muzeum Narodowe


Wystawa Stulecie Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

Wystawa zorganizowana w setną rocznicę powstania muzeum historyczno-wojskowego w Poznaniu. Rozkaz o powołaniu muzeum jako instytucji wojskowej wydał 9.05.1919 r. gen. broni Józef Dowbor-Muśnicki, Głównodowodzący Siłami Zbrojnymi w byłym zaborze pruskim. Uroczystego otwarcia dokonał Józef Piłsudski, Naczelnik Państwa, 27 października 1919 r. Wystawa za zbiorów własnych. Obejmie odznaczenia i odznaki, plakaty, dokumenty, fotografie i przedmioty o charakterze pamiątkowym.

Data: 27.10.2019 - 31.12.2019
Miejsce: Wielkopolskie Muzeum Wojskowe


Zaraz w stajence zaczną pastuszki grać na lirence. Wystawa szopek ze zbiorów MNP

Kurator: Aneta Skibińska

Wystawie szopek bożonarodzeniowych zgromadzonych w Muzeum Etnograficznym towarzyszyć będzie premierowa prezentacja polegająca na "ożywieniu" - wprowadzeniu ruchu i fonii jednej z szopek wedle przekazanego scenariusza - tak, by mogła ona dynamicznie funkcjonować wobec publiczności.

Data: 24.11.2019 - 26.01.2020
Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Żłóbek wielkopolski 2019 - wystawa pokonkursowa

Kurator: Witold Przewoźny

Ekspozycja będzie miała charakter pokazu szopek wykonywanych przez młodzież w ramach konkursu organizowanego przez liceum oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu

Data: 1.12.2019 - 2.02.2020
Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Wystawa Krzesła z kolekcji MSU

Niewielka wystawa siedzisk historycznych z kolekcji MSU - od najwcześniejszych do współczesnych. Wystawę zorganizujemy w salach wystaw czasowych MSU. Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo o charakterze katalogu wystawy i zbiorów zarazem.

Data: 1.09 - 31.12.2019
Miejsce: Muzeum Sztuk Użytkowych


Wystawa Myśliwi prerii

Data: listopad 2019 - styczeń 2020
Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Konstantynopol - Akwizgran - Kordoba: śladami GENIUSZA - wystawa fotografii

Termin: 29.06.2019 - 31.12.2019
Miejsce: Rezerwat Archeologiczny Genius Loci


Dzieciaki na piętrze

Spotkania z osobliwymi i ekscentrycznymi bohaterami, niesamowite wyprawy i barwne przygody - Dzieciaki na Piętrze to projekt Estrady Poznańskiej skierowany do jej młodych widzów. Do współpracy przy projekcie zapraszamy niezależne i instytucjonalne teatry, które zabierają dzieci w fascynującą podróż po świecie wyobraźni. Przedstawieniom towarzyszą różnorodne warsztaty twórcze. Kuratorką przedsięwzięcia jest Anna Rozmianiec.

Data: luty - grudzień 2019

Miejsce: Scena na Piętrze Estrady Poznańskiej

Więcej: www.estrada.poznan.pl/pages/dzieciaki-na-pietrze


Więcej informacji nt. bieżących wydarzeń w kalendarium kulturalnym w portalu kulturapoznan.pl