Kultura w Poznaniu

Kalendarium

x

Benefis Lecha Raczaka - Gra z teatrem

2019-10-16 ( środa ) – 2019-10-22 ( wtorek )
Poznań

Kategoria: Inne

Lech Raczak jest dla poznańskiej sceny teatralnej niezwykle istotną postacią. Od dziesięcioleci tworzy spektakle nietuzinkowe i politycznie niepokorne, dzięki którym wpłynął na obraz dzisiejszego teatru offowego w Polsce. Przez lata współpracował z Teatrem Ósmego Dnia, choć nie ograniczał swoich twórczych realizacji wyłącznie do działań na rzecz tego teatru. Raczak jest reżyserem i dramaturgiem niezwiązanym trwale z żadną instytucją, choć to w Poznaniu zrealizował najwięcej swoich projektów. W zeszłym roku został wyróżniony honorową Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania. Jako istotna dla Wielkopolski sylwetka, Raczak doczekał się wydarzenia uświetniającego jego twórczy dorobek w postaci tygodniowego benefisu. To niecodzienna okazja, by przyjrzeć się jego dziełom w tak napiętym czasowo natężeniu. Przez siedem dni widzowie będą mieli szansę obejrzeć przedstawienia Raczaka, a także porozmawiać z nim podczas spotkań autorskich. Podobne przeglądy teatralne są w Poznaniu rzadkością, więc tym bardziej warto lepiej przyjrzeć się temu zestawieniu.

Podczas benefisu będzie można zobaczyć cztery zrealizowane w ostatnich latach spektakle, czyli Czas terroru  (17.10), Misterium Buffo  (18.10), Dziady  (21.10) i spektakl-koncert Podróże przez sny. I powroty  (22.10). Przedstawienia zostaną wystawione w Scenie Roboczej, Collegium Maius i Stowarzyszeniu Łazęga Poznańska. W pierwszym z wymienionych miejsc będzie można zobaczyć Dziady oraz Czas Terroru, w przestrzeni uniwersyteckiej - Misterium Buffo, zaś Podróże przez sny. I powroty przypadły Stowarzyszeniu przy ul. Św. Marcin 75.

O organizację spotkania z artystą zadbał Barak Kultury, który - przypomnijmy - od niedawna mieści się w nowej siedzibie przy Al. Marcinkowskiego. W programie wydarzenia jest też wystawa fotograficzna z prób i spektakli organizowanych przez Fundację Orbis Tertius, którą na co dzień zajmuje się reżyser. Mieści się w Stowarzyszeniu Łazęga Poznańska, a wstęp na nią jest bezpłatny.

Więcej informacji

opr.sw