Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Statuetka Bursztynowego Motyla

Nagroda Bursztynowego Motyla dla Tadeusza Biedzkiego - spotkanie z autorem

2016-05-30 ( poniedziałek )
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, Poznań

Rozstrzygnięta została XXI edycja Ogólnopolskiego Konkurs im. Arkadego Fiedlera o Nagrodę Bursztynowego Motyla dla najlepszej polskiej książki 2015 roku o tematyce podróżniczej i krajoznawczej.

Jury składające się z dziennikarzy, wydawców, księgarzy i bibliotekarzy pod przewodnictwem dyrektora Biblioteki Raczyńskich Anny Gruszeckiej, postanowiło przyznać główną nagrodę pieniężną oraz statuetkę Bursztynowego Motyla książce Tadeusza Biedzkiego W piekle eboli. Pierwsza w świecie książka o przerażającej wyprawie do krajów zarazy - opublikowanej przez Wydawnictwo Bernardinum - za pokazanie bez stereotypów i retuszu Afryki Zachodniej oraz zmieniających się relacji międzyludzkich  w obliczu zagrożenia wirusem.

Nagroda zostanie wręczona 30 maja 2016 roku w Muzeum Arkadego Fiedlera "Pod Totemem" w Puszczykowie przy ul. Słowackiego 1. Tego samego dnia o godz. 18.00 w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu odbędzie się spotkanie Autora z czytelnikami.

Tadeusz Biedzki - pisarz, podróżnik i przedsiębiorca. Od 25 lat podróżuje z żoną po świecie, zaglądając tam, gdzie nie docierają turyści. Odwiedził kilkadziesiąt krajów. Fascynuje go egzotyka, Trzeci Świat i historia. Sen pod baobabem to niezwykłe losy ludzi Czarnego Lądu. Wydaną w 2013 r. Zabawkę Boga porównywano z Kodem Leonarda da Vinci oraz Imieniem róży. Zakon Rycerski Templariuszy nagrodził ją Honorowym Mieczem Dobrego Rycerza. Dziesięć bram świata to wybór najbardziej dramatycznych doświadczeń, jakie przeżył podczas swoich podróży.

Na początku 2015 r. zaryzykował niebezpieczną podróż po Afryce Zachodniej, nielegalnie dostał się do Gwinei, Sierra Leone i Liberii, gdzie szalała epidemia eboli. Był tam jedynym polskim i jednym z nielicznych zachodnich reporterów. Zapisem z wyprawy do kraju zarazy jest książka W piekle eboli uhonorowana Nagrodą Bursztynowego Motyla.

Pomysł zorganizowania corocznych konkursów na najlepszą książkę polskiego autora o tematyce podróżniczej i krajoznawczej zrodził się w Bibliotece Raczyńskich w trakcie obchodów 100 rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera w 1994 roku. Postanowiono przywrócić rangę i znaczenie literaturze podróżniczej, a patronem wydarzenia uczynić największego poznańskiego obieżyświata, znanego w Polsce i świecie.