Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

IV Weekend na Szlaku Piastowskim

2019-06-22 ( sobota ) – 2019-06-23 ( niedziela )
Brama Poznania, ul. Gdańska 2, Poznań

Kategoria: Sport Inne Dziecko

Po raz kolejny Brama Poznania włącza się w obchody Święta Szlaku Piastowskiego - Weekendu Na Szlaku Piastowskim.  Czwarta edycja imprezy pod hasłem "Gry i zabawy małych Słowian". Tegoroczna edycja zbiega się czasowo nie tylko z długim weekendem i zakończeniem roku szkolnego, ale i z Nocą Kupały.

Tryktrak dla każdego -  animacje wielopokoleniowe
Sobota, 22.06,  godz. 11:00 - 15:00
Wstęp wolny, brak zapisów.

Tryktrak to bardzo stara gra planszowa, znana od starożytności. Grali w nią Grecy, Rzymianie i inni mieszkańcy Basenu Morza Śródziemnego. Chodzą słuchy, że grano w Tryktraka także na Ostrowie Tumskim.

Brama Poznania zaprasza do nauki podstawowych zasad tryktrakowej planszówki.

W godzinach 11:00-15:00 co 20 minut będą prowadzone krótkie instruktaże jak grać. Nauka w klimatyzowanej sali wielofunkcyjnej Bramy Poznania :)

Sporty i gry tradycyjne w Bramie Poznania
Wstęp wolny!

Wspólnie z dr. Bartoszem Prabuckim - specjalistą od dawnych gier i zabaw ruchowych, autorem bloga inspirowanysportem.pl, Brama zaprasza do aktywnego zapoznania się z tradycyjnymi sportami:

Pierścieniówka - to polska gra, polegająca na przerzucaniu przez dwie drużyny piłki przez trzy otwory w siatce. Jest podobna do siatkówki, ale tu piłkę rzucamy, a nie odbijamy, i musimy trafić w jeden z otworów w siatce. To dynamiczna, zespołowa gra dla każdego.

Kapela - dawna zabawa pasterzy na Kociewiu. Drewnianą kulą strącamy wieżyczkę z kamieni, biegniemy po tę kulę i wracamy z nią na swoje miejsce. Na środku stoi z kolei "Kapelmistrz", który odbudowuje wieżyczkę i rzuca w biegnącego czapką! Wesoła zabawa ruchowa, w której biorą udział całe rodziny.

Krokiet - dawna gra dworska. Polega na przebijaniu drewnianych kuli przez małe bramki za pomocą drewnianych, młotkowych kijów. Świetna zabawa dla całej rodziny. Potrafi naprawdę wciągnąć!

Kubb - szwedzka gra rzutna. Strącamy drewniane klocki, rzucając w nie woreczkiem lub drewnianą pałeczką. Najpierw trzeba zbić klocki przeciwnika, a na koniec największą figurę na środku - "Króla". Wciągająca, ucząca precyzji, gra zręcznościowa dla wszystkich.

Pieśń świętojańska - oprowadzanie
Sobota, 22 czerwca, godz. 17.00
Oprowadzanie bezpłatne.
Zapisy pod nr tel. 61 647 76 34.

Lato od zawsze budziło dobre skojarzenia, nic więc dziwnego, że było radośnie witane! A jeśli lato niesie ze sobą najkrótszą noc w roku, to musi ona być magiczna! Taka noc sprzyja odnalezieniu prawdziwej miłości i... kwiatu paproci!

Skąd biorą się zwyczaje, jakie są ich korzenie? Czy wierzenia ludów przedchrześcijańskich przetrwały i są praktykowane do dziś? Wyjątkowe oprowadzanie po ekspozycji Bramy Poznania "Pieśń świętojańska", podczas którego uczestnicy poznają ciekawostki związane z tą wyjątkową nocą.

Rodzinne oprowadzanie: Strachy na lachy!
23 czerwca, niedziela, godz. 11:00
Oprowadzanie bezpłatne.
Zapisy pod nr tel. 61 647 7634.

Dawno, dawno temu, gdy jesienne dni stawały się coraz krótsze, a wszyscy szykowali się na rychłe nadejście zimy, życie zwalniało swój bieg, zwierzęta szukały ciepłego i wygodnego schronienia na nadchodzące mrozy, a mieszkańcy Ostrowa Tumskiego zbierali plony całorocznej, ciężkiej pracy. W owym czasie ludzie zamykali się szczelnie w swoich domostwach. Nie byli tam jednak sami... wraz z nimi zamieszkiwały bowiem różne tajemnicze stwory. Dlatego, gdy zachodziło słońce, część niezjedzonych posiłków zostawiano na progach chat dla dobrych skrzatów, a wstając z pierwszymi promieniami jutrzenki, starano się nie spłoszyć drzemiących strzyg. Ludzie wiedzieli bowiem, że licho nie śpi, a południce bywają bardzo niebezpieczne. Gdy zbliżali się do wody, uważali na zdradliwe wodniki i rusałki, a przy polnych drogach wypatrywali niespokojnych mieszkańców wierzbowej korony. Gdzie podziały się te wszystkie istoty towarzyszące niegdyś ludziom? Spróbujmy ich poszukać!

Brama Poznania zaprasza najmłodszych poszukiwaczy przygód w wieku od 6 do 10 lat wraz z opiekunami do świata słowiańskich duchów i upiorów

Harmonogram atrakcji IV Weekendu na Szlaku Piastowskim