Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Scena Czytana - Krzysztof Cover Baczyński Piotra Przybyły

2018-02-12 (poniedziałek)
18:00
Scena Wspólna, ul.Brandstaettera 1 / ul. Za Cytadelą, Poznań

Wiek: od 14 lat

W dzisiejszym poszatkowanym świecie, a właściwie w cyberprzestrzeni znajdziemy wszystko. Są w niej ludzie-awatary, produkty na sprzedaż, miejsca, które znajduje Google Maps, jak na przykład Radom czy Mielno. Jest też Donbas i pojawiające się jak internetowy mem Aleppo. Problemy życia tu i śmierci na wojnie w oddalonych kawałkach świata, łączą się w relacjach Młodego z Matką na poziomie różnicy pokoleń i Młodego z Dziewczyną jako rówieśników. Wśród pokolenia 2000 idolem jest Pikaczu, a niedoścignionym marzeniem jest zostać uchodźcą, na którego czeka Państwo Islamskie. 

Dramat P. Przybyły nasycony jest językiem Internetu, portali społecznościowych, pojedynczych słów wydartych z różnych kontekstów kultury popularnej. Słowa stają się znakami bez znaczeń i znakami o zwielokrotnionym znaczeniu. Autor wykorzystuje ważne tematy łącząc współczesność z trawestacją wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "jako cyberpoezji". W zakończeniu sztuki, obok poety, pojawia się również Amy Winehouse - oboje istnieją jako ikony i obrońcy piękna.

Tekst porusza temat przywiązania i rozłąki, ale przede wszystkim wojny, która jednak przywołana jest jedynie z cyberprzestrzeni, za pośrednictwem mediów.

obsada: Jakub Olejniczak, Marcin Kluczykowski

opieka reżyserska: Krzysztof Cicheński

Cena biletu na Scenę Czytaną - 4 zł

_
opr.LT

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.