Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Spotkanie - Pamiętając o Andrzeju Wajdzie

2017-12-07 ( czwartek )
18:00
Teatr Ósmego Dnia, ul. Franciszka Ratajczaka 44, Poznań

Teatr Ósmego Dnia, Witold Bereś i Krzysztof Burnetko, autorzy książki "Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki" oraz Fundacja Świat ma Sens zaprasza na spotkanie w ramach akcji społecznej zatytułowanej "Pamiętając o Wajdzie".

To cykl wieczorów wspomnień o Andrzeju Wajdzie po roku od jego odejścia i opowieść o późnych obowiązkach wszystkich wolnych ludzi.
Z akcją tą zbiega się premiera książki "Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki", a wszystko zacznie się w okolicach imienin Andrzeja (30 listopada) w tym roku, by zakończyć w okolicach rocznicy urodzin Wajdy - 6 marca 2018.

Akcja ta, to swoista koalicja miast, które przyznają się do dziedzictwa kulturalno-społecznego Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz i swą codzienną działalnością na polu kultury dają dowód, że niepodległa kultura i niezależny samorząd lokalny, są dla nich wartościami samymi w sobie.
W dzisiejszych czasach to szczególnie ważne. Nie przez przypadek Andrzej Wajda w ostatnim swoim dużym wywiadzie - udzielonym właśnie autorom niniejszej książki - powiedział: "Ostatnią linią oporu jest samorząd i polskie miasta. To tam jest wolność i kultura. Tam więc nadzieja".

Chcemy te spotkania połączyć z prezentacją lokalnych artystów i społeczników. Dlatego chcemy poprowadzić dyskusję pod hasłem "O czym dziś nakręciłby trzecią część Człowieka z marmuru Andrzej Wajda, gdyby przyjechał do Poznania?"

Witold Bereś i Krzysztof Burnetko wspólnie napisali kilkanaście książek opowiadających o najnowszej Polsce, m.in. "Duchowny niepokorny. Rozmowy z ks. Stanisławem Musiałem", "Kapuściński: - Nie ogarniam świata", "Marek Edelman. Życie. Do końca", "Nasza historia. Opowieść o wolnej Polsce", "Andrzej Wajda. Podejrzany". W roku 2015 zostali odznaczeni przez prezydenta Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za budowanie wzajemnego zrozumienia między Polakami i Żydami.

Wstęp wolny.

_
opr.LT

Baner