Kultura w Poznaniu

Kalendarium

ar

Przystanek Historia IPN w Bibliotece Raczyńskich."Rewolucja powielaczy"

2017-06-08 ( czwartek )
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, Poznań

Nielegalne powielacze, redakcje i kolporterzy, dzięki którym do drugiego obiegu trafiały ulotki informacyjne, książki i gazety, to zjawisko wyjątkowe i na taka skalę niespotykane. O niezależnym obiegu wydawniczym i historiach ludzi z nim związanych rozmawiać będą autor książki "Rewolucja powielaczy" dr Jan Olszak oraz historycy.

"O wolne słowo..." to tytuł spotkania z autorami książek poświęconych prasie niezależnej i podziemnej lat 80.: dr. Janem Olaszkiem ("Rewolucja powielaczy. Niezależny ruch wydawniczy w Polsce 1975-1989") i dr. Przemysławem Zwiernikiem ("Prasa podziemna opozycji politycznej w Poznaniu").

Moderator: prof. dr hab. Bogusław Bakuła

Walka o wolność słowa była podstawowym dążeniem opozycjonistów w PRL. Decydując się na wydawanie pism i książek poza cenzurą, przełamywali oni urzędowy monopol władzy, tworzyli środowiska ideowe oraz trwałe więzi między ludźmi, którzy odważyli się zaryzykować. Bez bibuły nie byłoby Solidarności. Podczas stanu wojennego i w latach późniejszych była ona najważniejszą formą działania opozycji. W żadnym innym kraju niezależny ruch wydawniczy nie rozwinął się na taką skalę. Jan Olaszek opisał fenomen powstania i rozwoju niecenzurowanych wydawnictw, do których przylgnęła później nazwa "drugiego obiegu". (Nagroda główna w konkursie "Książka Historyczna 2016" Tygodnika Polityka.) Przemysław Zwiernik przebadał zagadnienie prasy podziemnej w Poznaniu od wprowadzenia stanu wojennego aż do wiosny 1989 r. (Nominacja do Nagrody im. prof. Tomasza Strzembosza, 2015.)

Spotkanie odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu 8 czerwca 2017 r. o godz. 18:00.

akt.sw

Zobacz www.bracz.edu.pl