Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Jerzy Zgodziński

Jerzy Zgodziński in memoriam - Koncert w ramach jubileuszu 95-lecia Uczelni

2015-02-07 ( sobota )
Aula Nova, Pl. S. Stuligrosza 1, Poznań

Program:

  • Saul Goodman "CANON FOR PERCUSSION"
  • Jan Sebastian Bach "UWERTURA FRANCUSKA" z Parity h-moll
  • Iannis Xenakis "REBONDS  B"
  • Ivan Trevino "2+1"
  • Sean Beeson "PROMETHEUS RAPTURE"
  • Adrew Thomas "MERLIN"
  • Astor Piazzola "TANGO SUITE" cz.I
  • Stephen Whibley "HIGUITA"
  • Georges Aperghis "LE CORPS-À-CORPS"
  • John Alfieri "FANFARE FOR TAMBOURINES"

Sylwetka Prof. Jerzego Zgodzińskiego:

Perkusista, pedagog. Urodzony w 1927, zmarł w 1996.
Ukończył klasę perkusji u Leona Urbana w Średniej Szkole Muzycznej w Poznaniu w roku 1952. Swoje umiejętności wykonawcze doskonalił w Darmstadt w roku 1959 oraz w Wiedniu w roku 1963. Ponadto pod kierunkiem Adolfa Chybińskiego odbywał studia w zakresie muzykologii na Uniwersytecie Poznańskim, uwieńczone w roku 1952 tytułem magistra filozofii muzyki.
W latach 1948-1976 był członkiem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej jako solista i kierownik grupy perkusji. Prowadził klasy perkusji w poznańskich szkołach: Średniej Szkole Muzycznej (1953-1963) oraz Liceum Muzycznym (1953-1965).
W roku 1957 utworzył w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu pierwszą i jedyną wówczas w Polsce klasę perkusji. Dzięki licznym kontaktom z ośrodkami perkusyjnymi w Europie i w Ameryce Północnej pozyskiwał materiały nutowe i metodyczne, opracowując pionierskie na gruncie polskim programy nauczania. Poznań - do chwili powołania klas perkusji w innych wyższych szkołach muzycznych - stał się ogólnopolskim ośrodkiem kształcenia w zakresie perkusji. Od roku 1972 w poznańskiej uczelni muzycznej działa Zakład Perkusji, którego pierwszym kierownikiem był Jerzy Zgodziński. Tytuł profesora  uzyskał w roku 1989.
Był zapraszany do wygłaszania wykładów z zakresu polskiej muzyki perkusyjnej do Stanów Zjednoczonych (1975, 1979, 1986) i do Berlina Zachodniego (1978, 1980).
Od roku 1963 przez trzydzieści lat działał, powołany z inicjatywy Zgodzińskiego Poznański Zespół Perkusyjny, pierwsza tego rodzaju formacja w Polsce. Dla tego zespołu kompozytorzy polscy
(Jerzy Bauer, Florian Dąbrowski, Krystyna Moszumańska-Nazar, Marta Ptaszyńska, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Franciszek Woźniak, Lidia Zielińska i in.) pisali utwory, m.in. prezentowane podczas festiwali muzyki współczesnej, np. "Warszawskiej Jesieni" i "Poznańskiej Wiosny Muzycznej" oraz za granicą, m.in. w Berlinie, Brnie, Hanowerze, Kopenhadze, Moskwie, Wilnie.

Zobacz amuz.edu.pl