Kultura Poznań.pl

Kultura

czerwiec

Malta Festival Poznań

Jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych Europy Środkowo-Wschodniej. Festiwal prezentuje międzynarodowy program teatralny, muzyczny, taneczny i filmowy. Z czasem formuła poszerzała się, obejmując także inne sfery sztuki. Od 2010 roku rdzeniem tematycznym każdego festiwalu jest Idiom - temat istotny dla zrozumienia współczesnego świata, zwłaszcza Europy, jej kultury, sytuacji społecznej i przyszłości. Idiom "Armia jednostki / Army of the Individual" będzie tematem przewodnim 29. edycji Malta Festival Poznań. Kurator tegorocznej edycji festiwalu został Nástio Mosquito, który w swoich pracach łączy taniec, muzykę, sztukę cyfrową, instalacje audiowizualne czy happening. Poza idiomem Malta Festival Poznań tworzą: program teatralny i taneczny, niezwykle bogaty program muzyczny, projekty w przestrzeni miejskiej realizowane przez młodych artystów oraz projekcje filmów i dyskusje.

Data: 21 - 30.06.2019
Organizator: Fundacja Malta
Więcej: www.malta-festival.pl


Ethno Port

Będzie to dwunasta edycja festiwalu prezentującego muzykę wywodzącą się z tradycji kulturowej wybranych regionów świata. Aktywność sceniczna i fonograficzna biorących w nim udział artystów przypisywana jest do kategorii world music, etno lub folk. Zgodnie z ideą Ethno Portu zaprezentujemy zarówno artystów kultywujących tradycję i najwybitniejsze osiągnięcia polskiej i światowej kultury muzycznej, jak i tych, których projekty, stosując oryginalne środki artystycznej ekspresji, kreują nowe wartości. Program, którego najistotniejszym elementem będzie 14 koncertów, uzupełnią działania interdyscyplinarne - wykłady, spotkania, warsztaty, pokazy filmowe i wystawy

Data: 13 - 16.06.2019
Organizator: Centrum Kultury Zamek
Więcej: www.ethnoport.pl


Jarmark Świętojański

Jarmark Świętojański jest organizowany w Poznaniu od ponad 40 lat. Miejscem jarmarku jest Stary Rynek i niektóre okoliczne uliczki. Jarmark to przede wszystkim okazja do zakupu rękodzieła i dzieł sztuki, ale części handlowej towarzyszy również bogaty program kulturalny: koncerty, spektakle i szereg wydarzeń dla najmłodszych (warsztaty, czytanie bajek i inne).

Data: 8 - 23.06.2019 r.
Organizator: Targowiska sp. z o. o.
Więcej: www.targowiska.com.pl


Kulturalny Stary Rynek

Cykl inicjatyw kulturalnych organizowanych latem na Starym Rynku w Poznaniu i jego okolicach. Do tej pory w ramach letniej inicjatywy Kulturalny Stary Rynek odbyło się blisko 270 wydarzeń plenerowych, w tym koncerty artystów prezentujących niemal wszystkie style muzyczne, przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych, wystawy, przechadzki z przewodnikiem oraz warsztaty artystyczne. W poprzedniej edycji w 70 wydarzeniach wzięło udział ponad 10 000 osób.

Data: 28 czerwca - 15 września 2019
Więcej: www.estrada.poznan.pl


Filharomonia Poznańska

 • Muzykoteka młodego człowieka - Mistrz i uczeń, 01.06.2019, 11:00, Aula UAM
 • Wirtuozi XXI wieku, 07.06.2019, 19:00, Aula UAM
 • Muzykoteczka - Muzykoteka małego człowieka, 08.06.2019, 10:00 i 11:00, Sala Lubrańskiego UAM
 • Poemat ekstazy - Zakończenie sezonu, 14.06.2019, 19:00, Aula UAM
 • Nadzwyczajny suplement. Gwiazdy światowych scen operowych - Koncert galowy Aleksandry Kurzak, 19.06.2019, 19:00, Aula UAM

Więcej: www.filharmoniapoznanska.pl


Koncert Tomasza Koniecznego z Orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu

Tomasz Konieczny od dziesięciu lat związany jest z wiedeńską Staatsoper, gdzie debiutował w sezonie 2008/2009 w Pierścieniu Nibelunga Richarda Wagnera. Recenzenci zgodnie określili jego debiut jako sensacyjny. Artysta obdarzony wyjątkowym bas-barytonem występuje w różnorodnym repertuarze, aczkolwiek to właśnie partie wagnerowskie są jego specjalnością. Artysta regularnie występuje na najważniejszych scenach muzycznych na całym świecie. W lipcu 2018 roku wraz z Piotrem Beczałą zaśpiewał w Bayreuth. Był to pierwszy występ Polaków na słynnym wagnerowskim festiwalu.

Data: 18.06.2019
Miejsce: Teatr Wielki im. St. Moniuszki


Festiwal Młodego Jazzu

To kilkudniowe święto jazzu, którego bohaterami są absolwenci studiów II stopnia kierunku jazz i muzyka estradowa z klas instrumentalnych, wokalnych oraz aranżacji. Od roku do ich grona dołączają także doktoranci, będący już uznanymi muzykami w Polsce i za granicą. Festiwal Młodego Jazzu to potężna dawka wyśmienitej muzyki, osadzona w różnorodnej stylistyce, łącząca młodość, energię i kunszt.

Data: 10-13.06.2019
Miejsca: Akademia Muzyczna
Więcej: www.amuz.edu.pl


Festiwal Bezsenność

Cykl koncertów kameralnych realizowanych w nietypowych lokalizacjach miejskich, często poza salami koncertowymi. Nieoczywista klasyka w mistrzowskich i zaskakujących wykonaniach. Zapoczątkowany w 2017 roku cykl koncertów letnich kameralnych okazał się sukcesem i zyskał przychylność publiczności, dlatego co roku powraca z nowymi koncertami. W ramach tegorocznej edycji festiwalu na melomanów czekają 3 koncerty:

 • BartolomeyBittmann - Dynamo - 05.06.2019
 • Lutosławski Quartet - Sonaty Kreuzerowskie - 10.06.2019
 • Bastarda Trio - "Promitat eterna" - 18.06.2018

Organizator: Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego


Inne koncerty

 • Still Corners, 8.06.2019, 19:00, Pod Minogą
 • Tomasz Konieczny, 18.06.2019, 19:00, Teatr Wielki
 • The Bodhisattwa Trio, 21.06.2019, 20:00, Blue Note

Paria - premiera, reż. Graham Vick

Zamknięcie sezonu najmniej znaną operą Stanisława Moniuszki - Parią. W historii opery często pragnienie twórcy nie znajduje zrozumienia odbiorców. Przeszło dziesięć lat Moniuszko przymierzał się do skomponowania Parii. Marzenie spełniło się u schyłku jego kariery. Podstawą libretta został dramat Casimira Delavigne'a w tłumaczeniu Jana Chęcińskiego. Zaledwie sześć prezentacji dzieła starczyło, by dyrekcja opery w Warszawie ściągnęła Parię z afisza. Pomimo zachwytów recenzentów nad udaną instrumentacją i pięknym prologiem pierwszego aktu, publiczność nie podzielała ich opinii.

Data: 28.06.2019
Miejsce: Teatr Wielki


Nowe Szaty Króla - premiera dla dzieci, reż. Artur Romański

Klasyczna baśń Hansa Christiana Andersena Nowe Szaty Króla pokazane w zupełnie nowym wydaniu. Za adaptację odpowiada Malina Prześluga, a za reżyserię Artur Romański. Spektakl w ich wydaniu jest współczesnym musicalem, do którego muzykę napisał Piotr Klimek. Znana baśń pokazana zostanie od nowa, dlatego zarówno postaci, język, jak i sensy ukryte w historii, mogą być dla młodych widzów miłą niespodzianką.

Data: czerwiec
Miejsce: Teatr Animacji


Wydawnictwo Miejskie Posnania

Kosmiczny Dzień Dziecka w Arkadii

Warsztaty, mobilne planetarium, animacje, bajkowisko dla dzieci oraz pokaz archiwalnych zdjęć "Misja na Księżyc" w Fotoplastykonie.

Śladami Kroniki - Puszczykowo (4/2016)

Cykl wycieczek edukacyjnych Śladami Kroniki poprowadzi uczestników trasami nawiązującymi do tematów wybranych tomów Kroniki Miasta Poznania. Każdej z nich towarzyszyć będzie prelekcja lub wykład poświęcony najciekawszym zagadnieniom poruszanym w publikacji.

Data: 29.06.2019

Więcej: www.wmposnania.pl


Wystawa Choroba jako źródło sztuki

Kurator: Agnieszka Skalska

Wystawa poświęcona będzie problemowi wpływu choroby na twórczość artysty. Na wystawie ma być zgromadzone przeszło 100 prac - głównie obrazów i rzeźb - twórców polskich XIX i XX wieku, które powstały w trakcie długotrwałej niepełnosprawności fizycznej w trakcie choroby. Wystawa pokazać ma relację pomiędzy bólem i kreacją, związek pomiędzy chorobą a obrazem i rzeźbą. Ma być poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, czy choroba autora uwidacznia się na płótnie, czy jest artystycznym narzędziem, powodem tworzenia i jakie mogą być jej ślady w sztuce, w strukturze i kompozycji dzieła.

Data: 28.04 - 11.08.2019
Miejsce: Muzeum Narodowe


Wystawa Ułani poznańscy 1919-2019

Wystawa jubileuszowa o dziejach ułanów poznańskich, od Konnych Strzelców Straży Poznania, przez 1 pułk ułanów Wielkopolskich po Batalion Ułanów Poznańskich im. gen. broni Władysława Andersa 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbora-Muśnickiego. Wystawa za zbiorów własnych i wypożyczonych za pośrednictwem Towarzystwa b. Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Obejmie znaki wojskowe, umundurowanie, broń, oporządzenie, odznaczenia i odznaki, dokumenty, fotografie i przedmioty o charakterze pamiątkowym.

Data: 13 kwietnia - 15 września
Miejsce: Wielkopolskie Muzeum Wojskowe


Wystawa Znaki polskości. Strój wiejski poznański i jego funkcja patriotyczna

Kurator: Joanna Minksztym

Strój wiejski poznański to jeden z dwóch ubiorów ludowych użytkowanych w Poznaniu na przełomie XIX i XX wieku. Miał rdzennie polskie korzenie - inaczej niż strój bamberski - i dlatego uważany był za przejaw patriotyzmu. Wystawa służyć będzie przybliżeniu specyfiki tego stroju.

Data: 17.06.2018 - 29.09.2019
Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Wystawa Czarno na Białym w Kolorze

Wystawa pięćdziesięciu najstarszych (wykonanych w latach 1890-1939) archiwalnych fotografii ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Poznaniu, pochodzących z różnych regionów Polski, prezentowanych po raz pierwszy w wersji kolorowej.

Data: 24.11.2018 - 30.06.2019
Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Wystawa Bambrzy

W 2019 roku przypada jubileusz 300-lecia przybycia do Wielkopolski osadników niemieckich spod Bambergu. Muzeum Etnograficzne zaprezentuje wystawę, która ma skłonić do refleksji nad relacjami sąsiedzkimi pomiędzy Bambrami i nie-Bambrami. Przybysze spod Bambergu na stałe związali swe losy z nową ojczyzną. Pracowali i walczyli dla niej. Przez trzy wieki wpisali się w karty jej historii, wzbogacili kulturę i tradycje. Chętnie się adaptowali, i chętnie łączyli z rodzinami polskimi. Choć ulegli asymilacji i wtopili się w wielkopolskie społeczeństwo, to jednak wśród potomków tych imigrantów pamięć i świadomość korzeni ciągle jest bardzo żywa.

Data: 8.06 - 27.10.2019
Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Wystawa Prezydent wart Poznania - Cyryl Ratajski (1875-1942)

Wystawa prezentuje sylwetkę prezydenta Cyryla Ratajskiego z perspektywy jego olbrzymich zasług dla miasta, ponieważ, jak powiedział architekt miejski Poznania Władysław Czarnecki: cokolwiek działo się w mieście - tam zawsze był Ratajski, albo działała jego inicjatywa. Celem wystawy jest ukazanie roli jaką w rozwoju Poznania odegrał Cyryl Ratajski, przypomnienie wydarzeń takich jak Powszechna Wystawa Krajowa, ukazanie prezydenta jako mecenasa kultury oraz zwrócenie uwagi na działalność Ratajskiego w pierwszych dniach września 1939 r. Wystawa prezentowana jest w kamienicy, która należała do Cyryla Ratajskiego.

Data: 17.11.2018 - 30.09.2019
Miejsce: Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza


100Rzeźba. Miasto. Tożsamość. Proces. - wystawa jubileuszowa Wydziału Rzeźby UAP

Data: 16.03 - 23.06.2019
Miejsce: Śluza Katedralna (Brama Poznania)


Wystawa Zwierzęta Cybiny

Data: 29.06.2019 - wrzesień 2019
Miejsce: Śluza Katedralna (Brama Poznania)


Zestawienie 2019 - wystawa

Wystawa coroczna podsumowująca pracę dzieci-uczestników Pracowni Plastycznej "Tartak".
Data: 16.05 - 2.06.2019
Miejsce: Centrum Kultury Zamek


Rezydenci w Rezydencji

Program rezydencji artystycznych umożliwia artystom realizację ich projektów, pozwala korzystać z potencjału instytucji i zamkowych przestrzeni oraz umożliwia widzom poznanie ciekawych osobowości i działań artystycznych. Każdemu z projektów towarzyszą wydarzenia edukacyjne i spotkania z twórcami, dzięki którym publiczność może obserwować proces twórczy i lepiej zrozumieć jego efekt. Spośród 40 aplikacji nadesłanych w ramach naboru, do programu rezydencji artystycznych na rok 2019 wybrano cztery projekty.

Aleksandra Sojak-Borodo Wieżowce-Centrum, data: marzec - lipiec 2019

Miejsce: Centrum Kultury Zamek


Konstantynopol - Akwizgran - Kordoba: śladami GENIUSZA - wystawa fotografii

Termin: 29.06.2019 - 31.12.2019
Miejsce: Rezerwat Archeologiczny Genius Loci


Obchody 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca '56

Tradycyjnie najważniejszym elementem obchodów będzie spotkanie kombatantów, władz i mieszkańców Poznania pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca "56 na pl. A. Mickiewicza. Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości) zaprasza także do udziału w akcji edukacyjnej Światełko dla Czerwca '56 i Biegu Czerwca "56.

Data: czerwiec
Organizator: Urząd Miasta Poznania, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości


Lato z Estradą

Cykl wydarzeń kulturalnych Estrady Poznańskiej realizowanych w przestrzeniach publicznych różnych dzielnic Miasta, ze szczególnym uwzględnieniem tych obszarów, gdzie brakuje ośrodków kultury bądź ogólnodostępnej oferty kulturalnej. W sezonie 2018 zorganizowano 227 inicjatyw w 29 lokalizacjach, z których skorzystało ponad 50 000 mieszkańców i mieszkanek Poznania.

Data: czerwiec-wrzesień 2019

Więcej: www.latozestrada.poznan.pl


Weekend na Szlaku Piastowskim

Data: 21.06 - 23.06.2019
Miejsce: Brama Poznania i Rezerwat Archeologiczny Genius Loci


Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

 • Dzień Dziecka w Rezerwacie Archeologicznym - 01.06.2019
 • Rola filozofii greckiej w kształtowaniu cywilizacji chrześcijańskiej (Europy) - wykład ks. prof. A. Maryniarczyka (KUL) w ramach projektu Geniusz Europy - 14.06.2019
 • Europa - "Już się zmierzcha, nadchodzi noc..."? - wykład dr P. Bleja w ramach projektu Geniusz Europy - 29.06.2019

Środowiska Wieniawskiego - pokaz filmu Wodiczko

Cykliczne prezentacje filmów dokumentalnych odbywające się w ostatnią środę miesiąca o godz. 18.00.

Data: 26.06.2019
Organizator: Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego
Miejsce: Sala Kameralna Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu


Magiczny dywan

Zapraszamy dzieci w wieku 3-5 lat wraz z opiekunami do wspólnej podróży magicznym dywanem, który potrafi przenosić w czasie oraz w różne miejsca na Ostrowie Tumskim. Wystarczy wypowiedzieć zaklęcie! Towarzyszyć nam będą niezwykli bohaterowie zamieszkujący wyspę - postaci legendarne, historyczne, a także zwierzęta. Wspólnie udamy się do świata barwnych opowieści, które pobudzą wyobraźnię dzieci i dorosłych.

Data: kwiecień-sierpień 2019, wybrane soboty, 10.30 i 12.00.
Miejsce: Brama Poznania, Ostrów Tumski


Dzieciaki na Piętrze

Program poznańskiej Sceny na Piętrze obejmuje nietuzinkowe przedstawienia z całej Polski i warsztaty dla dzieci. W programie znalazły się klasyczne tytuły, bazujące na znanych postaciach. Obok księżniczki na ziarnku grochu, będzie można zobaczyć Baltazara Gąbkę, Reksia czy króla Maciusia. A wszystko to podane w pięknej, czasem zaskakującej formie teatralnej. Podczas warsztatów poruszone zostaną nowe zagadnienia - najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił w cyrku, w laboratorium, w ogrodzie czy w kuchni.

Pograjki - koncert piosenek Teatru Fuzja, 8.06.2019, Scena na Piętrze

Wszyscy bohaterowie na jednej scenie? Ciocia Jadzia w towarzystwie Reksia i Żubra Pompika? Tak! To możliwe. Dzieciaki na Piętrze zapraszają na wyjątkowe święto piosenki.

Roziskrzone, owocowe żelki myjące - warsztaty, 8.06.2019, Galeria Oko/Ucho

W czasie warsztatów dzieci nauczą się robić żelki, które nie tylko będą pięknie pachnieć, ale przede wszystkim dostarczą wiele radości przy tworzeniu, jak i późniejszej zabawie w kąpieli. Rękodzieło to doskonała zabawa i oryginalny prezent dla najbliższych.


Więcej informacji nt. bieżących wydarzeń w kalendarium kulturalnym w portalu kulturapoznan.pl