plakat

DobraNocka w Collegium Maius - Książkowe Podróże

2016-05-14 ( sobota )
Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań

Czytać to znaczy podróżować, odkrywać nieznane dotąd światy, poszerzać horyzonty. Dlatego druga edycja studenckiej akcji promującej czytelnictwo wśród dzieci, czyli DobraNocka w Collegium Maius, odbędzie się pod hasłem "Książkowe Podróże". Najmłodsi będą mogli przeżyć prawdziwą przygodę 14 maja, w sobotę, na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Start o godz. 17.00.

Akcja jest adresowana do uczniów poznańskich szkół podstawowych i przedszkoli, a udział w niej jest bezpłatny.

W tym roku w programie między innymi: wspólne czytanie niezwykłych opowieści, gry i zabawy w oparciu o wybrane lektury, zajęcia ruchowe, warsztaty plastyczne... A wszystko w specjalnie odmienionej na ten dzień przestrzeni zabytkowego Collegium Maius.  Każda grupa wiekowa (przedszkolna, klasy 1-3, klasy 4-6) pod okiem studentów, animatorów i instruktorów harcerskich wybierze się w magiczną podróż jednym ze środków transportu. Szykują się podniebne wojaże, morskie wyprawy piratów i zwiedzanie świata z książek o Harrym Potterze. Wspólna zabawa potrwa do ok. godz. 20.00.

Wydarzenie  stanowi zapowiedź Nocy Muzeów. Jego koordynatorem ze strony uczelni jest prof. Przemysław Czapliński, który stwierdził na zajęciach ze studentami: "Jeśli chcemy zrobić coś z czytelnictwem, a myślimy tylko o dorosłych - to jesteśmy spóźnieni o całą dorosłość".

W 2015 roku DobraNockę w Collegium Maius zainicjowali studenci filologii polskiej o specjalności krytyka i praktyka literacka we współpracy z 76. Szczepem Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych ZHP. Po udanej pierwszej edycji, cieszącej się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i ich rodziców, postanowili DobraNockę kontynuować, wzbogacając program wydarzenia. "Czytanie jest najwspanialszą podróżą. Powinniśmy zacząć ją jak najwcześniej, tak by kiedyś, po wielu latach, mieć mnóstwo bezcennych wspomnień. Dzięki nim będziemy mogli napisać własne zakończenie" - mówi Bernadeta Paczkowska, koordynatorka wydarzenia ze strony studentów i harcerzy.

Patronat nad wydarzeniem objęły następujące wydawnictwa: Zakamarki, Media Rodzina, Zielona Sowa, Publicat.