DO KOGO POWINNY NALEŻEĆ NAJWAŻNIEJSZE DECYZJE DOTYCZĄCE PRZYSZŁOŚCI DZIEDZICTWA EUROPY?

MŁODZI LUDZIE A TRWAŁOŚĆ DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

Od 15 stycznia do 15 kwietnia 2007 potrwa pierwszy z ośmiu etapów międzynarodowego konkursu organizowanego przez Poznań Synagogue Project (PSP), amerykańską organizację pozarządową zajmującą się promowaniem i wprowadzaniem w życie idei demokracji, transparentności i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. K

onkurs dotyczy dawnej poznańskiej synagogi, która od czasu jej zdesakralizowania przez nazistów popadła w zaniedbanie. Pierwszy konkurs jest przeznaczony dla każdego, kto posługuje się językiem polskim w mowie i w piśmie i mieści się w przedziale wiekowym od 15 do 25 lat.

Konkurs, dostępny na stronie internetowej PSP ( http://www.pozsynpro.org/ ), składa się z 90-cio minutowego testu oraz z eseju na temat Co należy zrobić z poznańską synagogą ? Pierwsza, druga i trzecia nagroda, wynoszące odpowiednio 1000 $, 665 $ i 335 $,

Zostaną przyznane autorom najlepszych prac. W ciągu roku PSP przeprowadzi podobne konkursy dla tych, którzy posługują się językami: niemieckim, hebrajskim i angielskim, żywiąc nadzieję, iż zachęci do uczestnictwa ludzi, którzy są emocjonalnie związani z Poznaniem i jego dawną synagogą.

PSP wierzy, że konkursy pozytywnie wpłyną na dalsze losy synagogi poprzez zwrócenie na nią uwagi międzynarodowych ekspertów. Jednocześnie konkurs opiera się na zasadach sprawiedliwości, otwartości, jawności i trwałości, które według PSP powinny być powszechnie stosowane wszędzie tam, gdzie chodzi o prawo własności i opiekę nad dziedzictwem kultury.

W roku 1907, kiedy została otwarta poznańska synagoga, miasto nie nazywało się Poznań lecz Posen i było stolicą niemieckiej prowincji. Synagoga została wybudowana przez i dla niemieckojęzycznych Żydów, znacznie silniej związanych z Berlinem niż z Warszawą. Tamtych Żydów oczywiście już nie ma, a synagoga jest obecnie miejską pływalnią.

W 2002 roku przeszła na własność warszawskich Żydów i ma obecnie niewielkie znaczenie dla wielu polskich Żydów, których korzenie sięgają dalej na wschód. Jest to jednakże największa synagoga wzniesiona między Berlinem i Warszawą i pod wieloma względami unikatowa. PSP chciałby zobaczyć jak grupy polskich i niemieckich Żydów wspólnie planują przyszłość poznańskiej synagogi.

Czterej światowej klasy eksperci z dziedziny projektowania i historii żydowskich budynków sakralnych, zachęceni przez PSP, zaoferowali swoją pomoc w tworzeniu planów zagospodarowania budynku synagogi poznańskiej.

POZNAŃ SYNAGOGUE PROJECT · ul. GARBARY 71 / 117 · PL 61-758 POZNAŃ, POLSKA


http://www.pozsynpro.org/ / KONKURS@POZSYNPRO.ORG



Piotr Pawlaczyk +48.507.347.247

piotr.pawlaczyk@pozsynpro.org

Zobacz www.pozsynpro.org